Jaki rodzaj farby wybrać?

Opublikowane przez Redakcja 23/10/2012 0 Komentarzy 902 odsłon

Końcowym etapem każdej przebudowy czy remontu wnętrz, jest malowanie ścian. Jak dokonać wyboru właściwego rodzaju farby? Który z nich sprawdzi się w naszym wnętrzu?

Rynek materiałów budowlanych obfituje w różnorodne artykuły służące do malowania. W standardowych wnętrzach najlepiej spisują się farby lateksowe oraz akrylowe. Posiadają one odmienną charakterystykę.

Farby akrylowe należą do substancji wodorozcieńczalnych. W marketach budowlanych można nabyć zarówno gotowe odcienie, jak również skorzystać z możliwości wyboru barwy z katalogu. Pracownik dodaje do farby bazowej określone ilości poszczególnych pigmentów, tworząc w ten sposób oczekiwany kolor..

Rozpuszczalniki zawarte w gotowej mieszance, utleniają się podczas wysychania farby. Na ścianie pozostaje powłoka żywic poliakrylowych, która charakteryzuje się błyszczącą strukturą. Farby tego typu wysychają stosunkowo szybko, dodatkowo są odporne na działanie promieniowania UV oraz żółknięcie, dzięki czemu kolory ścian pozostają niezmienne przez długi czas. Powierzchnie pomalowane tym rodzajem barwników są narażone na zarysowania. Farba akrylowa dodatkowo nie jest odporna na działanie wilgoci.

Wytwarzanie farb lateksowych bazuje na produktach akrylowych. Różnica wynika z użycia dodatku kauczuku lub lateksu. Farby tego typu nie wymagają rozcieńczania, są gotowe do użytku bezpośrednio po otwarciu pojemnika. Na malowanych powierzchniach tworzy się cienka, bardzo elastyczna powłoka, która bardzo dobrze zabezpiecza ściany przed wpływem wilgoci. Ułatwia to  utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Powierzchnie pomalowane farbą lateksową mogą być czyszczone przy użyciu wilgotnej ściereczki lub gąbki. Farby te wykazują odporność na promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania.

Reasumując, farby akrylowe bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach nienarażonych na wpływ wilgoci czy zarysowania mechaniczne, dlatego spisują się świetnie jako materiał dekoracyjny w salonach lub sypialniach. Substancje lateksowe nadają się do stosowania w łazienkach oraz kuchniach. Zarówno para wodna, jak też zachlapanie nie stanowią w tym wypadku problemu. Ze względu na proste czyszczenie, specjaliści polecają stosowanie tego typu farb również w pokojach dziecięcych.

Dodaj Komentarz