Jakie baterie kuchenne wybrać?

Opublikowane przez Redakcja 19/04/2013 0 Komentarzy 908 odsłon

Baterie kuchenne to urządzenia niezwykle ważne w każdej kuchni, choć mało kto przywiązuje do nich zbyt dużo uwagi. Dla większości z nas ważne jest jedynie, by kran utrzymywał swą przepustowość i dostarczał do gospodarstwa domowego odpowiednia dawkę bieżącej wody. Obecnie technologie i innowacyjne rozwiązania w tej kwestii poszły tak daleko do przodu, że warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu, który nie tylko usprawni funkcjonalność naszej kuchni, ale wpisze się w ogólny pejzaż wnętrza i nada mu niepowtarzalnego i nowoczesnego charakteru.

799964_grifoRynek aż pęka w szwach od natłoku form, designu i przeróżnych konstrukcji baterii zlewozmywakowych. Żadnych problemów nie nastręcza obecnie odpowiednie dobranie urządzenia pod określony typ wnętrza zarówno pod względem funkcjonalności, jak i kolorystyki, materiału i dodatkowego osprzętu. Dostępne są tradycyjne baterie kuchenne w stylu retro, jak również zupełnie futurystyczne modele pasujące do najbardziej wyrafinowanych i nietypowych wnętrz. Wybór odpowiedniego urządzenia ogranicza jedynie wyobraźnia i zasobność portfela klienta.

Baterie kuchenne – rodzaj montażu

To, co determinuje zakup danej baterii zlewozmywakowej, to sposób jej montażu w kuchni. Dostępnych są dwa podstawowe modele mocowań tego rodzaju sprzętu.

• baterie naścienne – jest to sposób mocowania bardzo niszowy i coraz rzadziej stosowany w gospodarstwach domowych, z uwagi na specyfikę montażu; takie baterie mocowane są bezpośrednio do rur ściennych, co przysparza nie lada kłopotu w sytuacji jakiejkolwiek awarii;

• baterie sztorcowe – to chyba najbardziej znany i preferowany sposób montażu baterii kuchennej; przytwierdza się je zazwyczaj w otworze zlewozmywaka lub bezpośrednio w blacie; w przeciwieństwie do baterii naściennych, tego rodzaju urządzenia zaopatrywane są w wodę za pomocą wężyków lub rur zewnętrznych, co nie nastręcza problemów przy ewentualnych naprawach usterek;

Mechanizm przepływu wody

Obecnie projekty kuchni przewidują dwa rodzaje baterii zlewozmywakowych, ze względu na mechanizm przepływu i uwalniania wody.

• krany jedno-uchwytowe – obecnie najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez klientów; ich mechanizm przepustowy sterowany jest za pomocą jednego uchwytu, który reguluje strumień i temperaturę wody oraz skraca czas samej regulacji; wystarczy na przykład podnieść uchwyt do góry, by poleciał strumień wody i opuścić, aby zamknąć dopływ;

• krany dwu-uchwytowe – zazwyczaj wyposażone w dwa niezależne mechanizmy odpowiadające za inny strumień wody; przykładowo lewe pokrętło odpowiada za ciepłą wodę, a prawe za zimną; baterie dwu-uchwytowe maja oddzielony trzpień od wylewki i są przeważnie mniej praktyczne w użyciu niż krany jedno-uchwytowe;

Wylewka baterii kuchennej

Wylewki mogą przybierać różne kształty i długości, w zależności od głębokości montażu i dostępności wolnego miejsca. Wyróżnić można wylewki w kształcie litery S, L,C lub U. Jeśli chodzi o sam podział wylewek, możemy wybierać spośród:

• wylewek ruchomych i nieruchomych,

• jednouchwytowych lub kilkuuchwytowych,

• wylewek wyciąganych, sprężynowych, składanych lub wysokich;

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej baterii kuchennej nie jest łatwy i wymaga dogłębnego zastanowienia się nad potrzebami gospodarstwa domowego i celem wykorzystania konkretnego kranu. Najważniejsze jednak jest to, by zakupione przez nas baterie kuchenne były dobrej jakości. Ta inwestycja ma nam przecież służyć przez kilkanaście najbliższych lat.

Dodaj Komentarz