Jakie deski są najlepsze na więźbę dachową? Podpowiadamy

Opublikowane przez ekipeo 27/07/2022 0 Komentarzy 464 odsłon

Cała konstrukcja dachu opiera się na stabilnym szkielecie, którego elementy zazwyczaj wykonane są z drewna. To nadal jeden z najlepszych surowców, wybierany do wymagających zadań. Więźba dachowa z desek drewnianych jest stabilna, a jednocześnie lekka i dość łatwa w przygotowaniu. Nie każda deska będzie jednak do niej odpowiednia. Zatem, jakie deski sprawdzą się na więźbę dachową? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Jakie deski są najlepsze na więźbę dachową? Podpowiadamy

Z jakiego drewna powinny być wykonane deski na dach?

Wybór desek do więźby dachowej nie może być przypadkowy. Na co należy zwrócić uwagę? Najważniejszy jest rodzaj drewna. Najlepsze deski wykonane są z drewna iglastego, czyli z sosny lub świerku. To stosunkowo tanie rozwiązanie i wystarczająco wytrzymałe. Co więcej, nie nastręcza trudności w obróbce. Do wykonania desek na dach nie wykorzystuje się natomiast drewna liściastego. Jest dość kruche i zbyt drogie. Na wytrzymałość drewna ma wpływ jego wilgotność. Im niższa, tym lepiej sprawdzi się ono jako konstrukcja dachowa. Dlatego też deski powinny być całkowicie suche, a ich wilgotność nie może przekraczać 18%. Ważnym parametrem jest również klasa jakości drewna, która określa odporność desek na zginanie. Wartość podawana jest w zakresie I-IV, gdzie I oznacza najwyższą klasę.

Impregnacja desek – czy to konieczne?

Deski drewniane, które mają tworzyć konstrukcję dachową, bezwzględnie powinny być zaimpregnowane. To działanie ma na celu ochronę drewna przed ewentualnym ogniem lub korozją biologiczną. Skuteczność impregnacji zależy od rodzaju użytego preparatu i metody, jaką zastosowano. Jest to absolutnie konieczne. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim deski drewniane muszą być całkowicie wysuszone przed pokryciem ich preparatem. Zaleca się także suszenie na wolnym powietrzu. Pamiętaj, by wykonać impregnację nie później niż 48 godzin przed ewentualnym montażem na dachu. Czy wiesz, że możesz kupić deski drewniane impregnowane? Znajdziesz takie np. w e-sklepie Woodrive – to specjaliści w tej dziedzinie.

Pamiętaj, że jakość drewnianych desek warunkuje stabilność całej konstrukcji dachu. Nie pozostawiaj więc wyboru surowca przypadkowi!

Dodaj Komentarz