Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Opublikowane przez ekipeo 24/04/2019 0 Komentarzy 1314 odsłon

Wypadanie włosów to bardzo powszechny problem. Dotyczy on zarówno kobiet jak i mężczyzn jednak u kobiet jest zdecydowanie bardziej uciążliwy ponieważ każda z nas marzy o bujnej czuprynie. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ich wypadania?

Po pierwsze warto zacząć od przeanalizowania kiedy zaczęły nam wypadać włosy i czy nie jest to powiązane np. z rozpoczęciem przyjmowania jakichś leków bądź z przejściem na dietę lub stresującym okresem w życiu. Tego typu przerzedzenie włosów ma jednak charakter przejściowy. Gdy zwalczymy chorobę lub stres, zrezygnujemy ze szkodliwej diety czy też poprosimy lekarza o zmianę leku na obojętny dla kondycji włosów, czupryna znów się zagęści.

Błędy w pielęgnacji

Poszukując przyczyn wypadania włosów warto także przyjrzeć się ich pielęgnacji. Czy używamy odpowiednich szamponów i odżywek dopasowanych do naszego typu włosów, czy nie zmieniliśmy ich w ostatnim czasie? Jeśli któryś z ich składników nie odpowiada skórze naszej głowy to będzie się to objawiać właśnie wypadaniem włosów.

Problemy zdrowotne

Wypadanie włosów może mieć także podłoże zdrowotne. Najczęściej przyczyną są zaburzenia hormonalne. Łysienie o podłożu hormonalnym dotyczy kobiet po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych a także mężczyzn po 40. roku życia. Ponadto nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane chorobami tarczycy. Zarówno jej niedoczynność jak i nadczynność mają wpływ na kondycję włosów. W takim wypadku pomóc może tylko specjalistyczne leczenie. Podczas leczenia najlepiej zrezygnować z korzystania z gumek do włosów czy mocnych spinek a do czesania używać szczotki z włosia ponieważ jest delikatniejsza niż plastikowa czy metalowa i nie uszkadza ich dodatkowo.

Niedobory

Kolejną z przyczyn może być również niedobór witamin. Niedożywienie, a zwłaszcza niedobór białka, aminokwasów oraz niedobór żelaza i cynku, może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Narażone są na to najczęściej osoby poddające się drastycznym kuracjom odchudzającym, które ograniczają dzienne spożycie do 700–1000 kalorii. Groźne dla włosów są też tzw. diety jednoskładnikowe, np. niskobiałkowe, bezmięsne itp. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dodaj Komentarz