Jednodniowe, dwutygodniowe, a może miesięczne, czyli jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Opublikowane przez Redakcja 11/10/2016 0 Komentarzy 1024 odsłon

Alternatywą dla okularów już od lat są soczewki kontaktowe, które obecnie dostępne są w wielu wersjach. Wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj, zwraca się uwagę na wiele tak istotnych szczegółów, jak jakość wykonania, trwałość, komfort w noszeniu, bezpieczeństwo dla zdrowia, ale też dostępność, którą warunkuje okres użyteczności.

soczewki_kontaktowe
Soczewki dobiera się według indywidualnych preferencji, o których decyduje prowadzony styl życia, jak również kwestie zdrowia. Decyzja o zmianie okularów na soczewki kontaktowe albo też zmianie soczewek na inne zawsze musi być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, który pomoże dobrać produkt o właściwościach i parametrach odpowiednich do potrzeb i możliwości noszenia przez dana osobę.

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe uważane są za najbezpieczniejsze dla zdrowia . Wynika to z tego, że sposób ich noszenia jest najbardziej higieniczny. Ponieważ za każdym razem zakładane są nowe, sterylne (po jednorazowym użyciu są od razu wyrzucane), jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia jest minimalne. Każdorazowa wymieniana powoduje, że praktycznie nie ma ryzyka przenoszenia do oka jakichkolwiek zanieczyszczeń mogących powodować infekcje czy podrażnienia narządu wzroku. W przypadku soczewek jednodniowych nie ma więc konieczności regularnej dezynfekcji za pomocą specjalnych preparatów czyszczących.

Ten rodzaj soczewek zalecany jest szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia, jak również tym o oczach wrażliwych (alergicy). Doskonale sprawdzają się one również podczas podróży, gdy nie zawsze są warunki, aby dokonać odpowiedniej dezynfekcji.

Soczewki dwutygodniowe

Oprócz soczewek przeznaczonych do jednorazowego użytku, na rynku dostępne są produkty o dłuższym terminie przydatności. Średni okres wykorzystania posiadają soczewki dwutygodniowe, które wymagają systematycznej wymiany co czternaście dni . Ponieważ nadają się do kilkukrotnego użytku, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne są więc dodatkowe akcesoria, jak pojemnik do przechowywania i płyn do czyszczenia.
Soczewki dwutygodniowe dostępne są w wersji wyłącznie do noszeni a w ciągu dnia, podczas gdy w nocy wymagają zdejmowania, jak również w wersji do przedłużonego noszenia – z możliwością pozostawiania na noc. Ponieważ są silikonowo-hydrożelowe, zapewniają odpowiednią przepuszczalność tlenu do gałki ocznej.

Soczewki miesięczne

Przez stosunkowo długi okres mogą być używane soczewki miesięczne . Mimo że okres przydatności wynosi do 30 dni, nie jest na tyle długi, aby mogło pojawić się ryzyko wystąpienia reakcji ze strony narządu wzroku. Podobnie jak soczewki dwutygodniowe, również miesięczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i posiadania dodatkowych akcesoriów pozwalających na bezpieczne i  higieniczne przechowywanie. Po każdym zdjęci, należy dokonać dezynfekcji soczewek, oczyszczając je z drobnoustrojów i osadu białkowego, aby mogły być przechowywane w sterylnych warunkach, do następnego użycia.

Również soczewki miesięczne dostępne są w wersji do przedłużonego noszenia, które można nosić bez zdejmowania przez określoną ilość dni.

Dodaj Komentarz