Koncepcja Lean Management – co to takiego?

Opublikowane przez Redakcja 12/04/2013 0 Komentarzy 1064 odsłon

Istnieje wiele strategii zarządzania przedsiębiorstwem a ich trafność zależy od wielkości firmy, branży, warunków gospodarczych oraz planów biznesowych. Jedna z takich koncepcji jest – Lean Management, czego dotyczy i kiedy warto ją zastosować?

biznes, firma, szkolenia

Koncepcja Lean Management jest dość nową koncepcją, która zakłada dostosowanie przedsiębiorstwa do warunków panujących na rynku. Pomimo anglojęzycznej nazwy jej geneza sięga azjatyckich terenów i wolnym tłumaczeniu interpretować ją możemy jako wyszczuplenie, odchodzenie, wysmuklenie przedsiębiorstwa. Lean Management po raz pierwszy zastosował koncern samochodowy – Toyota. Przedsiębiorstwo borykając się z problemem niewystarczających zasobów zdecydowało się na znaczące ograniczenie kapitału ludzkiego, powierzchni, nakładów inwestycyjnych oraz czasu.

Można z tego wywnioskować, że celem metody jest ograniczenie nadmiernych kosztów. Mowa tu zarówno o nadprodukcji, nadmiernym ruchu związanym ze złą organizacją stanowisk pracy, okresie bezczynności przy produkcji, zbędnym transporcie, nadmiarze zapasów oraz wszelkiego rodzaju działań i zaniechań, które mogły wpłynąć na obniżenie wydajności w pracy.

Głównym narzędziem metody Lean Management jest formuła 5S, która zakłada systematyczność uczenia się, wzrost dyscypliny i standaryzację w celu dążenia do doskonałości. Nazwa 5S jest skrótem pięciu podstawowych kroków tj. selekcji, systematyki, sprzątania, standaryzacji oraz samodyscypliny.

Jak wdrążyć koncepcje Lean Management w swoim przedsiębiorstwie?

Przede wszystkim należy zapoznać się z tajnikami metody, a najlepszą drogą są szkolenia lean organizowane przez doświadczonych menadżerów. Liderem w tej dziedzinie jest Akademia LeanPassion, która posiada swoją siedzibę w Warszawie. Firma przeszkoliła już ponad 15 000 osób dopracowując metody szkoleniowe w taki sposób, aby z łatwością można było się z nimi zapoznać i wdrążyć je swojej firmie.

Dodaj Komentarz