Korzyści wynikające z zastosowania żarówek LED

Opublikowane przez ekipeo 23/03/2015 0 Komentarzy 1404 odsłon

Diody LED to rozwiązanie stosowane coraz częściej do oświetlania różnego rodzaju pomieszczeń. Rosnąca popularność tego typu żarówek jest wynikiem licznych korzyści, jakie wynikają z ich zastosowania. Jakie korzyści niosą ze sobą żarówki LED?

Żarówki LED – korzyści

zarowki ledZasadniczą zaletą stosowania oświetlenia LED jest kwestia energooszczędności i bezpieczeństwa. Jest to bowiem rozwiązanie, które umożliwia znaczne obniżenie rachunków za zużycie energii elektrycznej oraz niweluje ryzyko wzniecenia pożaru. Ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, żarówki LED nie zawierają rtęci, przez co są uznawane za produkt ekologiczny. Żarówki LED charakteryzują się również wysoką sprawnością przetwarzania energii elektrycznej na światło.

Niewątpliwą zaletą tej formy oświetlenia jest również mała ilość prądu, jaką diody pobierają przy włączaniu światła. W odróżnieniu od żarówek kompaktowych, w ich przypadku nie występuje tak zwane uderzenie prądu, a częste włączanie i wyłączanie prądu nie zmniejsza ich żywotności. Szacuje się, iż przeciętna żywotność żarówki wynosi od 30 do 100 tysięcy godzin. Ponadto diody LED nie gasną nagle, ale poziom ich jasności zmniejsza się stopniowo.

Co więcej, żarówki LED odznaczają się również niewielkimi rozmiarami oraz dużą odpornością na potencjalne uszkodzenia, będącą rezultatem ich zwartej budowy. Są one także odporne na wilgoć i niską temperaturę.

Bogata gama kolorystyczna

Gama kolorystyczna żarówek LED jest bardzo zróżnicowana. Przede wszystkim ten rodzaj diod nie wymaga stosowania dodatkowych filtrów, aby uzyskać konkretny kolor. W ich przypadku dany kolor zależy od materiału, z jakiego wykonano półprzewodnik, czyli kryształ. Należy także podkreślić duże nasycenie kolorów żarówek LED, które jest wynikiem bardzo wąskiego zakresu promieniowania.

Co również istotne, w tego typu żarówki można wyposażyć różnego rodzaju lampy, w tym między innymi lampy stojące i lampy sufitowe. W efekcie czego, jest to typ oświetlenia, który ma zastosowanie w różnych pomieszczeniach i rodzajach lamp.

Artykuł powstał przy współpracy

Dodaj Komentarz