Kosmetyka samochodu po zimie

Opublikowane przez Redakcja 29/06/2012 0 Komentarzy 1081 odsłon

Okres zimowy to ciężki czas dla naszego samochodu. Niskie temperatury, wilgoć we wnętrzu, sól drogowa, śnieg, lód. Wszystkie te czynniki działają na auto bardzo niekorzystnie, dlatego warto poświęcić jeden słoneczny, wiosenny dzień i zadbać o swój samochód.

Czyszczenie samochoduAle jak się do tego zabrać? Jak głosi przysłowie – słonia najlepiej jeść po kawałku, dlatego nasze prace musimy podzielić sobie na jakieś logicznie etapy.

Sprzątanie może rozpocząć od umycia karoserii. Należy podejść do tej czynności ostrożnie. Jeśli na powierzchni lakieru znajdziemy zaschniętą sól drogową, czy inne tego typu zabrudzenia, to trzeba usunąć je przed podejściem do właściwego mycia. Jeśli tego nie zrobimy i zaczniemy trzeć te miejsca naszą gąbką to możemy uszkodzić powłokę lakierniczą. Po dokładnym umyciu i osuszeniu karoserii możemy sprawdzić dokładnie jej stan. Jeśli przez zimę pojawiły się na niej jakieś oznaki korozji, lub odpryski to zapewne trzeba będzie się z tym udać do warsztatu lakierniczego. Jeżeli kondycja karoserii jest dobra, to możemy poświęcić chwilę na jej woskowanie i polerowanie. Co jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach i boimy się aby nie uszkodzić naszego samochodu? Wtedy przychodzą nam z pomocą różnego rodzaju firmy sprzątające i myjnie samochodowe. W ich bogatej ofercie znaleźć możemy takie usługi jak woskowanie i polerowanie karoserii czy pranie tapicerki samochodowej.

Jeżeli już uporaliśmy się z zewnętrznym czyszczeniem pojazdu to warto zabrać się za odświeżenia wnętrza. Najważniejszą czynnością jest tutaj pozbycie się wilgoci, która powstała z topniejącego śniegu. W tym celu musimy wyciągnąć wszystkie dywaniki, otworzyć drzwi i klapę bagażnika, a następnie ustawić samochód w taki sposób, aby w środku był przewiew. W tym czasie możemy odkurzać nasze wnętrze. Ważne jest również odtłuszczenie szyb.

Nasze prace możemy rozszerzyć na porządki w komorze silnika, ale do tego tematu należy podejść jednak bardzo ostrożnie. O ile starsze modele samochodów bez problemu można potraktować strumieniem wody, przy nowszych lepiej użyć wilgotnej ściereczki – woda mogłaby uszkodzić urządzenia elektroniczne znajdujące się pod maską.

Ostatni etap prac to kosmetyka opon, możemy użyć do tego jednego z preparatów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Warto również sprawdzić zawartość naszego bagażnika i wyjąć z niego rzeczy takie jak np. łańcuchy śnieżne, które nie będą nam przez jakiś czas potrzebne.

Dodaj Komentarz