Kratki wentylacyjne ich rodzaje i zastosowania

Opublikowane przez Redakcja 15/05/2013 0 Komentarzy 1118 odsłon

Jednym z ważniejszych elementów instalacji wentylacyjnych są kratki wentylacyjne lub anemostaty, które montowane są na ich początku i końcu. W przemysłowych instalacjach stosowane są czerpnie i wyrzutnie o ujednoliconych kształtach i typach.

W budynkach o wielkiej powierzchni przy instalacjach klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji montuje się kratki wyciągowe(KW,KWA) oraz kratki nawiewne(KN, KNA). Można również stosować anemostaty, kratki sufitowe, czy też nawiewniki z przepustnicami (PRK,PRA,PRKA). Wśród kratek wentylacyjnych możemy wyróżnić również kratki w niestandardowym wykonaniu np. kratki luft. Dzięki tym kratkom powietrze ma swobodny przepływ przez ściany bez możliwości kontaktu wzrokowego. A także kratki kominkowe montowane na zakończeniach instalacji ciepłego powietrza kominków. W celu prawidłowego montażu i funkcjonowania kratki ważny jest jej wymiar. Wynika on z obliczeń projektowych i szacuje tzw. Światło kratki, czyli czynną powierzchnie przepływu powietrza.

Do właściwego wyboru kratki potrzebny nam będzie również rozmiar otworu w ścianie lub suficie. Kratki wentylacyjne i kominkowe wykonywane są najczęściej z plastiku, blachy stalowej lub aluminium. Standardowym kolorem jest biały, jednak stosowane są również inne kolory według wymagań klienta.

Dodaj Komentarz