Kto i kiedy może używać świateł dziennych

Opublikowane przez ekipeo 02/12/2014 0 Komentarzy 1349 odsłon

Od kilku lat w Polsce wymagane jest używanie świateł samochodowych także za dnia. Niemniej jednak wiele kierowców zapomina, że świateł dziennych można używać tylko w dzień i w warunkach dobrej widoczności drogowej. Kierowcy często również nie włączają świateł mijania, gdy jest ciemno lub w tunelach jadąc tylko na światłach dziennych – to błąd. Kiedy więc należy używać świateł dziennych?

Jak działają światła dzienne?

światła dzienneKonstrukcja samochodowych świateł dziennych jest dość specyficzna. Światła te, nie mają na celu oświetlanie drogi, dlatego zazwyczaj wymagają niewielkiej mocy oraz odbłyśnika (lub odbłyśników). Konstrukcja ta pozwala po włączeniu źródeł światła (zazwyczaj diody LED) na mocne efekty. Dlatego światła dzienne używane po zmroku mogą mocno oślepiać pozostałych użytkowników drogowych.

Światła dzienne używane są po to, by zaoszczędzić energię. Pobierają znacznie mniej mocy, niż standardowe światła. Ich kolejną funkcją jest zastępowanie świateł mijania.

Przepisy versus rzeczywistość

W ciągu dnia zgodnie z przepisami nie musimy używać świateł mijania, ponieważ wystarczające są światła do jazdy dziennej.  Auta wyposażone w tego rodzaju światła są bardziej widoczne oraz zużywają mniej paliwa. Od niedawna natomiast zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Pozwalają one na używanie w ciągu dnia wyłącznie przednich świateł.

Po czym poznać światła dzienne

Każda lampka przeznaczona do jazdy dziennej na szkle lub na obudowie powinna mieć znaczek „RL”. Oznacza to „running lights”, czyli z angielskiego światła do jazdy. Oprócz tego powinna posiadać znak homologacji „E” z liczbą w kółku.

Dobre światła do jazdy w trakcie dnia charakteryzuje się tym, że ich wydajność nie zmienia się po kilku miesiącach a szkło żarówki pozostaje przejrzyste. Dodatkowo są bardzo energooszczędne. W przeciwieństwie do innych nieoryginalnych świateł dziennych, nie są w stanie rozładować akumulatora w razie pozostawienia auta na kilkanaście dni.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.motocentrum.pl/akcesoria/akcesoria,swiatla-do-jazdy-dziennej,66-69

Dodaj Komentarz