Kto może zostać honorowym dawcą szpiku?
Mówi się, że największą epidemią ostatnich lat są choroby nowotworowe. Zachorowalność na raka z każdym rokiem rośnie, na szczęście coraz więcej pacjentów z walki z chorobą wychodzi zwycięsko. Pomagają coraz lepiej wykwalifikowani lekarze, coraz nowocześniejsze leki, a czasem, jak w przypadku białaczki – życie ratuje przeszczep szpiku.
Białaczka przestała być dla chorego wyrokiem śmierci, jednak przy jej leczeniu ważne są nie tylko umiejętności onkologa, ale i wsparcie oraz zrozumienie społeczne. W Polsce każdego roku ok. 3,5 tys. osób słyszy tę straszną diagnozę – nowotworowa choroba układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. Może nim być ktoś z rodzeństwa lub, wyjątkowo, członek dalszej rodziny. Jednak ostateczna decyzja zależy od zgodności antygenów tkankowych. I tu pojawia się problem, gdyż zdarza się, iż żaden z bliskich krewnych chorego nie spełnia kryteriów wymaganych do bycia dawcą. Wówczas jedyną nadzieją jest krajowy, a w przypadku braku zgodności – nawet światowy bank dawców.
Kto może zostać dawcą szpiku?
A kto, tak naprawdę, może zostać dawcą szpiku kostnego? Jakie okoliczności dyskwalifikują nas z możliwości wpisania na listę? Podstawowym kryterium jest wiek. Honorowym dawcą szpiku kostnego może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 45 lat. Zdrowa, a więc nie cierpiąca na żadną z poniższych chorób:
- choroba onkologiczna i hematologiczna,
- zakażenie wirusem HIV lub przynależność do grupy podwyższonego ryzyka zarażenia tym wirusem,
- aktywna astma, jednak jeśli kandydat nie miał napadu przez ostatnie 5 lat, może zostać zakwalifikowany jako dawca,
- nadciśnienie, poza przypadkami, gdy jest ono utrzymywane przez laki w prawidłowym zakresie,
- cukrzyca, o ile wymaga podawania leków przeciwcukrzycowych,
- padaczka, jeżeli w ciągu ostatniego roku wystąpił u potencjalnego dawcy choćby jeden atak,
- przebyty zawał serca, wszczepione by-passy oraz inne choroby serca wymagające podawania leków,
- obecność antygenu HBS, a także przeciwciał anty – HCV,
- aktywna gruźlica występująca w przeciągu ostatnich 2 lat,
- tatuaż, jeżeli od jego wykonania upłynął mniej niż rok.
Fundacje na ratunek
Koszty poszukiwań dawców do przeszczepu szpiku kostnego, zwłaszcza w przypadku poszukiwań w banku światowym, są bardzo wysokie. Na szczęście istnieje wiele fundacji pomagających finansować i przeprowadzić całą tę procedurę. Fundacje te pomagają nie tylko dzieciom, ale i osobom dorosłym. Wspierając je, wspieramy samych siebie, ponieważ w każdej chwili ktoś z nas lub z naszej rodziny może zachorować na białaczkę. Tę przestrogę warto wziąć sobie do serca – http://www.podarujzycie.org/
Dodaj Komentarz