Kupujemy fotelik samochodowy

Opublikowane przez Redakcja 20/03/2012 0 Komentarzy 809 odsłon

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, dziecko do momentu ukończenia 12 roku życia (lub osiągnięcia 150 cm wzrostu) podczas podróży samochodem musi  przebywać w specjalnym foteliku. Powinien być dostosowany do wagi dziecka
fotelik samochodowyNa rynku można znaleźć foteliki samochodowe w kilku kategoriach wagowych. Produkty znajdujące się w pierwszej z nich 0-13 kg, to siedzonka montowane tyłem do kierunku jazdy, są specjalnie wyprofilowane, tak by zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa niemowlęcia, a większość z nich posiada dodatkowo specjalną wkładkę ortopedyczną.

Zazwyczaj już od około 10 miesiąca życia – kiedy dziecko osiąga wagę 9-18 kg można już zakupić te montowane przodem, z regulowanym zagłówkiem, które można regulować zgodnie z tempem wzrostu malucha. Nie warto się jednak z tym śpieszyć – maluchy powinny przynajmniej na początku podróżować tyłem do kierunku jazdy. Podczas kolizji, zderzenia czołowego głowa wyrzucana jest z ogromna siłą do przodu, co powoduje bardzo duże przeciążenie karku, którego delikatne kręgi szyjne małego dziecka mogą nie wytrzymać, podczas jazy tyłem stuki te można zminimalizować.
Od około 3-4 roku życia zamiast standardowego fotelika, używa się już specjalnych podwyższeń.

Kupując fotelik samochodowy rodzice często zastanawiają się też nad wyborem gondoli. Jednak zgodnie z prowadzonymi badaniami w ponad 90 % przypadków bezpieczniejszym wyjściem jest standardowy fotelik. Gondolę natomiast poleca się dzieciom z problemami zdrowotnymi, które muszą być przewożone w pozycji leżącej.

Decydując się na zakup fotelika koniecznie należy sprawdzić czy przechodziły one testy bezpieczeństwa. Nie warto na nich oszczędzać, kupować używanych, na wyprzedażach czy promocyjnych aukcjach.

Dodaj Komentarz