Łańcut i okolice

Opublikowane przez ekipeo 27/07/2011 1 Komentarz 846 odsłon

Wybierając się na południe Polski warto wstąpić do niewielkiego miasta Łańcuta. Położone jest ono w województwie podkarpackim w niewielkiej odległości od Rzeszowa. Miasto to posiada bogatą historie oraz wiele atrakcyjnych zabytków.

Oczywiście pierwszym miejscem do którego zmierzają turyści będąc w tym mieście jest Muzeum – Zamek w Łańcucie. Jego historia związana jest ze wczesnym średniowieczem w czasach Kazimierza Wielkiego, który  jest założycielem zamku. Pierwotnie zamek znajdował się w północnej części miasta, jednak panujący w XVII wieku Stanisław Lubomirski nakazał wznieść zamek w obecnym miejscu. W kolejnym wieku rozpoczęło się kształtowanie malowniczego parku, który otacza zamek. Pod koniec XVIII wieku Łańcut zaliczany był do najwspanialszych rezydencji w Polsce – tętniło tutaj życie muzyczne i teatralne. Po śmierci księżnej Lubomirskiej zamek stał się własnością jej wnuka Alfreda Potockiego, który niestety bardzo zaniedbał. Na szczęście następny właściciel Roman Potocki z żoną Elżbietą z Radziwiłłówną postarał się, aby zamek wrócił do swojego dawnego wyglądu. Zamek przez wiele lat był remontowany i przebudowywany. Łańcut stał się miejscem spotkań towarzyskich, gdzie przybywali przedstawiciele rodów królewskich, arystokracja polska i zagraniczna oraz politycy. Wśród sław można wyróżnić króla rumuńskiego Ferdynanda z małżonką oraz Jerzego księcia Kentu z żoną i przyjaciółmi. Ponadto w pobliżu zamku znajduje się powozownia w której znajdują się pojazdy konne głównie zgromadzone przez rodzinę Potockich. Są one poddawane zachowawczej konserwacji, dzięki czemu stoją zachowane w oryginalnym stanie.
Również  na terenie parku znajduje się storczykarnia, która po wielu latach została ponowie otwarta. Składa się trzech części podzielonych na odpowiednie strefy klimatyczne. Storczykarnia jest doskonałym miejscem na poznanie różnych, unikalnych rodzajów storczyków – naziemnych czyli rosnących na ziemi, litofity –  rosnących na skałach, jak i epifity – rosnących na konarach drzew.

Podczas wakacji na Podkarpaciu można zobaczyć wiele różnych atrakcji nie tylko w samym Łańcucie, gdzie znajduje się także Muzeum Gorzelnictwa, Browar Łańcut oraz co roku odbywa się znany na całym świecie Muzyczny Festiwal. Nocleg w Rzeszowie, jak i w Łańcucie nie powinien sprawić kłopoty. Hotele w Rzeszowie położone są w bardzo dogodnych miejscach z których bardzo łatwo dotrzeć w każdy zakątek.

There is 1 Comment

  1. majka pisze:

    Byłam kiedyś w Zamku w Łańcucie, piękne miejsce.

Dodaj Komentarz