Legalizacja gaśnic – zadbaj o bezpieczeństwo w firmie

Opublikowane przez Redakcja 14/05/2019 0 Komentarzy 1376 odsłon

Każda firma zobowiązana jest do posiadania określonych przepisami urządzeń przeciwpożarowych. Nie wystarczy jednak kupić odpowiedniego sprzętu, aby uznać kwestię zabezpieczenia przeciwpożarowego za ostatecznie rozwiązaną. Niezbędną czynnością jest bowiem również legalizacja gaśnic. Dotyczy to zarówno urządzeń w budynkach, jak i gaśnic samochodowych.

Na czym polega legalizacja?

Należy zauważyć, że legalizacja to w przypadku gaśnic pojęcie potoczne, oznaczające szereg działań, mających na celu określenie, czy urządzenie spełnia określone przepisami wymagania. Niemniej jednak legalizację gaśnic można również potraktować szerzej, odnosząc to pojęcie do całej instalacji ppoż.

Warto zaznaczyć, iż urządzenia przeciwpożarowe to sprzęt, który nie zawsze dobrze znosi upływ czasu oraz bywa podatny na awarie. Dlatego też wymagane jest powtarzanie czynności prowadzących do legalizacji. Chodzi rzecz jasna o przeglądy, dotyczące m.in. terminu przydatności gaśnicy, przepustowości hydrantów, czy też ilości i stanu proszku. Przegląd należy wykonywać co najmniej raz w roku, jednak w przypadku obiektów strategicznych oraz o podwyższonym stopniu ryzyka, wskazane są częstsze kontrole. Zachęcamy do zlecenia nam działań w tym zakresie, gdyż jako zespół fachowców z wieloletnim doświadczeniem dajemy gwarancję trafnej oceny stanu gaśnic oraz instalacji ppoż. Jak już wcześniej wspomniano, zajmujemy się również legalizacją gaśnic samochodowych, co w przypadku firm jest kwestią kluczową ze względu na relatywnie częste kontrole pojazdów służbowych.

http://fortigen.pl/

Niezbędne przeglądy techniczne gaśnic

Przez wzgląd na przepisy prawne, jak i zdrowy rozsądek, przedsiębiorca ma obowiązek kontrolowania gotowości do działania sprzętu przeciwpożarowego. Na czym konkretnie polegają te działania?

Legalizacja jako kontrola sprawności

Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym, co najmniej raz do roku, a w specyficznych przypadkach nieco częściej, konieczne jest przeprowadzenie tzw. legalizacji gaśnic, która oznacza tak naprawdę skontrolowanie ich aktualnej sprawności. Podobne przepisy dotyczą przeglądów technicznych gaśnic w budynkach, jak i legalizacji gaśnicy samochodowej. Legalizacji gaśnic dokonuje się zaraz po ich instalacji, jednak terminem tym określa się również późniejsze kontrole. W tym drugim znaczeniu są to badania techniczne gaśnic, czynności konserwacyjne, a w niektórych przypadkach również naprawcze. Czasami konieczna może się okazać wymiana proszku w gaśnicy lub udrożnienie hydrantów. Warto zatem skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy nie tylko wykonają dokładne badania techniczne gaśnic, ale również zajmą się usunięciem wszelkich ewentualnych usterek.

Warto zauważyć, że niektóre gaśnice wymagają szczególnej kontroli. Mowa tutaj o sprzęcie, którego waga przekracza 6 kg. Największe i najcięższe urządzenia podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, co oznacza konieczność przeprowadzania legalizacji UDT gaśnic. Jest to nieco dokładniejsza kontrola, która musi być wykonywana z największą precyzją. Ze względu na doświadczenie specjalistów zatrudnianych przez firmę, nie trzeba obawiać się o skuteczność ich działań.

Dodaj Komentarz