Lokale mieszkalne i użytkowe

Opublikowane przez ekipeo 11/08/2011 0 Komentarzy 1060 odsłon

Od kilku lat co jakiś czas przez rynku budowlane i nieruchomości przechodzą albo potężne fale kryzysu, albo odnotowuje się przerażające wzrosty cen nie tylko samych mieszkań, ale i materiałów budowlanych. Taka niestabilna sytuacja nie ma jednak nic wspólnego ze stanem gospodarczym czy przemysłowym na świecie, ale jest wynikiem zwykłych spekulacji giełdowych oraz migracji dużych grup ludzi z jednego kraju do drugiego (np. otwarcie granic w UE).

Na takich bumach budowlanych najwięcej zarabiają mieszczące się w strategicznych miastach naszego kraju agencje nieruchomości – Rzeszów jest tu idealnym przykładem takiego miejsca. Poprzez odpowiednią lokalizację i właściwie przemyślane inwestycje, agencje takie mogą się trudnić zarówno sprzedażą lokali mieszkaniowych, służących np. młodym małżeństwom, jak i lokali użytkowych, budowanych pod sklep lub restaurację.

Oczywiście w obu przypadkach agencje nieruchomości Rzeszów doliczają sobie własną prowizję od transakcji, co sprawia, że w rezultacie bardzo rzadko opłaca się korzystać z ich usług. Nieco inne zdanie mogą mieć jednak ci, którzy zajmują się na przykład handlem i obrotem towarami. Z racji faktu, że muszą je gdzieś trzymać i przechowywać, bardzo często za pośrednictwem agencji nieruchomości poszukują odpowiedniego do tego miejsca, którym jest handlowy magazyn lub hala. Rzeszów jednak jak i kilka innych wojewódzkich ośrodków o wiele więcej pieniędzy wkłada w budownictwo mieszkalne, co oznacza, że zmniejsza się liczba lokali użytkowych, a tym samym hal i magazynów w obrębie samego miasta. Zamiast tego ich ogromne skupiska budowane są kilka kilometrów za jego granicą, co jest opłacalne ze względów finansowych (tańsze koszta zakupu gruntów) jak pod względem logistycznym (ciężarówki nie muszą wjeżdżać po towar do zatłoczonego miasta).

Na szczęście jednak budownictwo mieszkaniowe w wielkich miastach nie jest jeszcze na tak tragicznym poziomie jak w niektórych miastach na świecie i z pewnością przetrwa jeszcze niejeden kryzys na rynku nieruchomości.

Dodaj Komentarz