Małe vademecum przyszłego kredytobiorcy

Opublikowane przez Redakcja 02/06/2013 0 Komentarzy 917 odsłon

Chcąc kupić coś na kredyt, za nim udasz się do banku musisz znać podstawowe zagadnienia. Dlatego by ułatwić Ci zadanie przedstawiamy małe vademecum przyszłego kredytobiorcy.

Podstawowe informacje które powinien wiedzieć każdy przyszły kredytobiorca, to z pewnością  co to jest kredyt, odsetki,  kalkulator kredytowy, zdolność kredytowa.

Kredyt – umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek.

Odsetki – przychód dla kredytodawcy, wynikający z udostępnienia przez bank kredytu. Jest to twój koszt który musisz ponieść w zamian za otrzymany kredyt. Wysokość odsetek  zależy od stopy procentowej, wielkości kapitału  i czasu , na jaki został  przyznany kredyt.

Kalkulator kredytowy – służy do określenia bezpiecznej kwoty kredytów na jakie nas stać. Dzięki niemu oblicz miesięczną ratę kredytu, który planujesz wziąć i sprawdzisz czy twoje zarobki są wystarczające.

Zdolność kredytowa. Jednym z istotnych warunków otrzymania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Za nim jakikolwiek bank udzieli ci kredytu przeprowadza analizę twoich dochodów i zobowiązań. Dlatego warto jest korzystać z takich narzędzi jak porównywarka kredytowa dzięki której znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę i bank w którym spełniasz kryteria.

Zanim zaciągniesz jakikolwiek kredyt warto jest samodzielnie przeanalizować swoją sytuację finansową i we własnym zakresie zbadać swoją zdolność kredytową. Banki stosują mniej lub bardziej zaostrzone zasady oceny kredytobiorcy, jednak to ty sam powinieneś wiedzieć czy będzie cię stać na płacenie rat w odpowiedniej wysokości.

Dodaj Komentarz