Materiał ociepleniowy – styropian

Opublikowane przez ekipeo 18/01/2012 0 Komentarzy 765 odsłon

Bardzo lekki, prosty i szybki w montażu, wyróżniający się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Jeden z najpopularniejszych materiałów ociepleniowych. To oczywiście styropian! Płyty z białego materiału wytwarza się poprzez spienienie granulek polistyrenu.

W procesie produkcji niebagatelne znaczenie ma również… powietrze, zamykane w porach styropianu. Stanowi ono ponad 90% składu. To dzięki niemu styropian zawdzięcza swoją niewielką wagę oraz doskonałe parametry termoizolacyjne – około 0,04 W/(m²•K). Wszyscy bowiem wiemy, że powietrze znakomicie izoluje. Oczywiście, na nic nie zdadzą się te liczne przymioty białego materiału ociepleniowego, jeśli nie zostanie on prawidłowo zamontowany. Źle zainstalowane płyty oraz szpary i szczeliny staną się mostkiem termicznym, czyli miejscem, przez które z wnętrza budynku zacznie uciekać ciepło. Do montażu styropianu nie potrzeba jednak fachowca, a raczej dokładności i precyzji. W instalacji pomoże także niewielki ciężar materiału.

Dzięki małej wadze nie obciąża on konstrukcji budynku – nie będziemy potrzebowali specjalnych, profesjonalnych umocnień. Styropian możemy przytwierdzić do ściany z pomocą kotew lub po prostu go przykleić, a to jeszcze bardziej skraca czas montażu. Pamiętajmy jednak o uprzednim dokładnym przygotowaniu powierzchni ścian. Musimy usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, nierówności oraz sprawdzić, czy tynk na pewno trzyma się na elewacji. Jeśli ściany są świeżo pokryte zaprawą lub impregnatem, nie możemy zapomnieć o ich dokładnym wysuszeniu. Inaczej styropian wchłonie wilgoć i może dojść do zawilgocenia materiału. A, jak powszechnie wiadomo, mokra warstwa termoizolacyjna zupełnie nie spełnia swoich zadań. Jeśli zawilgocenie będzie znaczne, stąd już tylko o krok od rozwoju mikroorganizmów, pleśni, grzybów. Na szczęście obecnie dostępne są gatunki styropianu bardzo odporne na działanie wody – o minimalnej nasiąkliwości. Wśród nielicznych wad styropianu można wymienić łatwopalność. Ogień szybko ulegnie jednak samozagaszeniu.

Dodaj Komentarz