Metody leczenie czerniaka

Opublikowane przez ekipeo 14/04/2015 0 Komentarzy 1163 odsłon

W zależności od typu czerniaka stosuje się określone metody leczenia. Obecnie nie ma żadnego pojedynczego leku lub skutecznej metody zdolnej do wyleczenia wszystkich rodzajów czerniaka. W związku z tym faktem poszukiwane są różne ścieżki leczenia chorych na czerniaka.

  • OPERACJA

Leczenie chirurgiczne polega na radykalnym wycięciu nowotworu wraz z marginesem zdrowej skóry. Szerokość i głębokość otaczającej skóry, która jest usuwana, zależy od grubości i stopnia wniknięcia czerniaka w skórę. Po operacji, w zależności od wyniku, lekarz poszerza diagnostykę celem wykrycia ewentualnych przerzutów do węzłów chłonnych i innych narządów mogących stanowić podstawę do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia onkologicznego.

  • CHEMIOTERAPIA

Chemioterapię w czerniaku stosuje się jako leczenie paliatywne, mające na celu złagodzenie objawów spowodowanych przez ten nowotwór.

  • RADIOTERAPIA

Radioterapia jest stosowana w leczeniu czerniaka, jeżeli chory nie wyraża zgody na operację, nie może być poddany operacji lub jako leczenie miejscowe w przypadku braku możliwości wykonania zabiegu radykalnego. Jest wykorzystywana również jako leczenie uzupełniające po operacji, gdy jest podejrzenie, że nie usunięto całego nowotworu skóry oraz w sytuacji czerniaka gałki ocznej. Może spowodować zmniejszenie się nowotworu i ulżyć objawom.

  • IMMUNOTERAPIA

Immunoterapia to metoda, która w przyszłości może okazać się doskonałym uzupełnieniem zabiegów chirurgicznych. Ta forma terapii ma aktywować układ immunologiczny organizmu tak, aby chory sam walczył z nowotworem.

  • TERAPIA CELOWANA

Terapia celowana stosowana w leczeniu raka polega na uderzeniu swoistym pociskiem – lekiem, w nieprawidłowo funkcjonujące komórki nowotworowe, oszczędzając przy tym zdrowe tkanki. Nowatorska metoda stwarza wielkie nadzieje wśród pacjentów.

Wszystkie wymienione metody leczenia wskazują na postęp jaki powstał w medycynie. Ich uzupełnieniem może być telemedycyna zapewniająca wykrycie pierwszych objawów, a więc szybszą diagnostykę oraz skuteczniejsze leczenie. Obecnie stosowanym rozwiązaniem jest aplikacja SKIN CHECK, która z wyjątkową precyzją i dokładnością pozwala na obserwację zmian na skórze, przy uwzględnieniu wszystkich istotnych kwestii.

Pomimo podejmowanych wysiłków, mających na celu opracowanie nowych metod leczenia, które poprawiłyby wskaźniki przeżywalności, wyniki nie ulegają poprawie.

Dodaj Komentarz