Mierząc ciśnienie i głębokość, czyli sądy głębokości i przetworniki ciśnienia w natarciu

Opublikowane przez ekipeo 06/10/2016 0 Komentarzy 2183 odsłon

sonda hydrostatyczna

Ciśnienie to jedna z podstawowych wielkości fizycznych, która odgrywa bardzo dużą rolę w wielu procesach przemysłowych zarówno tych głównych, jak i pomocniczych. Bez ciśnienia wiele z nich nie mogłoby zostać zrealizowanych, a prawidłowe mierzenie ciśnienia staje się współcześnie nieodzowne. Drugim ważnym aspektem pomiarowym również związanym z ciśnieniem, tym razem atmosferycznym, jest badanie poziomu cieczy w zbiornikach.

Ciśnienie i przetworniki ciśnienia

Ciśnienie, jak i temperatura, to dwie najczęściej mierzone wielkości fizyczne w przemyśle, szczególnie w sektorach, w których wykorzystuje się procesy hydrauliczne. Podstawową jednostka ciśnienia w układzie SI jest paskal (Pa), jednak w procesach technicznych wykorzystywana jest również jednostka o nazwie bar, która pochodzi z układu CGS (1 bar = 105 Pa).

Przetworniki różnicy ciśnień, w skrócie przetworniki ciśnienia http://peltron.pl/kategorie_produktow/przetworniki-cisnienia/, to urządzenia służące do mierzenia ciśnienia poprzez jego zmianę na wyjściowy sygnał napięciowy 0÷10 V lub prądowy 4÷20 mA. Sygnał wyjściowy z przetwornika ciśnienia jest bardzo często przekształcany w sygnał cyfrowy o konkretnym standardzie. Po jego obróbce cyfrowej zostaje on zapamiętany i przeniesiony na ekran komputera w postaci wykresów lub tabel.

Poziom cieczy

Do pomiaru poziomu cieczy głównie w zbiornikach wykorzystuje się sondy głębokości i przetworniki poziomu cieczy http://peltron.pl/kategorie_produktow/sondy-glebokosci-i-przetworniki-poziomu/. Zanurzeniowe, hydrostatyczne sondy głębokości oraz przetworniki poziomu stosowane są głównie w zbiornikach otwartych, a więc np. w basenach, oczyszczalniach wody, przepompowniach czy też studniach głębinowych. Zanurzeniowa sonda hydrostatyczna opuszczana jest na dno zbiornika pomiarowego za pomocą kabla lub linki nośnej. W ten sposób jest mierzona wysokość słupa cieczy nad sondą hydrostatyczną. Technika hydrostatycznego pomiaru ciśnienia już od dawna jest jedną z najpopularniejszych metod pomiaru poziomu cieczy.

Dodaj Komentarz