Mniej pieniędzy na mieszkanie za sprawą mniejszej zdolności kredytowej

Opublikowane przez ekipeo 13/02/2012 0 Komentarzy 793 odsłon

Sytuacja w której zaciąga się kredyt w celu zakupu mieszkania stała się dziś rzeczą powszechną. Jak jednak przewidują analitycy razem z obecnym rokiem nadchodzą poważne zmiany jakie zostaną wprowadzone przez tzw. rekomendację S. Według nowych ustaleń zmniejszy się tzw. zdolność kredytowa, która jest wyliczana przez banki przed udzieleń kredytu. Przykładowo w przypadku pożyczki zaciągniętej na okres 30 lat będzie to różnica około 7%.

Sytuacja ta jest spowodowana faktem, że swoje kredyty Sygma Bank czy wszystkie inne instytucje muszą obliczać w oparciu o założenie, że czas udzielenia pożyczki wynosi maksymalnie 25 lat. Lecz co dokładnie te zmiany oznaczają dla przeciętnego Polaka? Załóżmy, że rodzina posiada miesięczny dochód w wysokości 5000zł netto co po przeliczeniu będzie pozwalać na zaciągnięcie 30-letniego kredytu w wysokości 364 tys. zł., kiedy to według specjalistów jeszcze w grudniu ubiegłego roku byłoby to nawet 391 zł.

Różnica więc jest spora bo aż 27 tys zł, co może utrudnić skorzystanie z tej formy pomocy finansowej nawet 20% potencjalnych klientów Sygma Banque. Aby bardziej zobrazować powagę sytuację można te kwotę przeliczyć na metry kwadratowe w mieszkaniu. W ten sposób przykładowo w stolicy jest to równowartość 3,3 m kw., we Wrocławiu 4,5 m kw. czy nawet 5 m kw. w Poznaniu.

Podsumowując rekomendacja S pomimo swoich niewątpliwych zalet przyczyniła się też do znacznego zmniejszenia zdolności kredytowej, co niestety najbardziej się odbije na przeciętnych młodych obywatelach, dla których zapożyczenie się w banku to niestety jedyna możliwość rozpoczęcia nowego życia na swoim z dala od rodziców. Warto jednak mieć, że jeśli te zmiany jednak nie przyniosą pozytywnych efektów zostaną wprowadzone odpowiednie poprawki.

Dodaj Komentarz