Modelarstwo – pasja od pierwszego egzemplarza

Opublikowane przez ekipeo 27/11/2014 1 Komentarz 2153 odsłon

Rodzajów hobby jest wiele natomiast modelarstwo już od kilkunastu lat cieszy się wciąż wielką popularnością. Twórcze spędzanie czasu, polegające na bardzo precyzyjnych działaniach i wielkiej cierpliwości wciąż w Polsce uznawane jest raczej, jako zajęcie dla młodzieży aniżeli dorosłych. Takie podejście wynika często z niewiedzy o tej dziedzinie.

Podstawowe informacje – co to model i modelarstwo?

Modelem określa się przedstawienie części rzeczywistości takiej jak budynki lub pojazdy w określonej skali. Modelarstwo zaś to rodzaj spędzania czasu, hobby gdzie z różnych materiałów jest tworzona mini replika danego obiektu.

Istnieje podstawowy podział modeli na:

model

  • modele statyczne – skupiające się głównie na odzwierciedleniu wyglądu,
  • modele dynamiczny – czyli takie, które potrafią latać, jeździć, pływać, sterowane lub też nie. Takie, które odzwierciedlają działanie danego obiektu,
  • modele zdalnie sterowanych makiet – bardzo wąska grupa modeli, które posiadają wygląd zbliżony do oryginału oraz część funkcji. Sterowanie i napęd jest inny niż w oryginalnych egzemplarzach, ponieważ musi zostać odpowiednio dopasowany do masy i tworzywa, z którego wykonany jest model.

Oczywiście można wyróżnić jeszcze wiele kryteriów, według których klasyfikowane są modele. Bez względu jednak na rodzaj modelu warto by ten pierwszy miał w sobie „to coś” i sprawił, że pokochamy to bardzo wymagające hobby.

Jakie korzyści mamy dzięki modelarstwu

Ten rodzaj hobby jest bardzo specyficzny. Dla najmłodszych jest to fantastyczna okazja na zabawę z rodzicami oraz na spędzenie wspólnie czasu. Oprócz miłych chwil dziecko uczy się cierpliwości, precyzji i rozwija swoje umiejętności manualne. To oczywiście nie wszystko, wraz z załapaniem bakcyla zaczyna wykonywać się coraz bardziej skomplikowane modele. Szczegółowa budowa danej bryły pozwala lepiej zrozumieć procesy mechaniczne, jakie w niej zachodzą (samochód, samolot, tramwaj itp.).

Wiele modeli nawiązuje do wydarzeń historycznych. Budując daną bryłę można poznać wiele istotnych faktów historycznych. Modele samolotów wojskowych są świetnym wyborem dla początkujących (można znaleźć je np. tutaj: http://revell.com.pl/modele-do-sklejania/samoloty-wojskowe/). W zależności od wybranych lat można wybrać najciekawsze rodzaje modeli o różnym stopniu trudności. Ponoć modelarstwem można zarazić się już od pierwszego sklejonego modelu, dlatego warto by ta przygoda rozpoczęła się już dziś

There is 1 Comment

  1. Ela pisze:

    Na dzień dzisiejszy nauka chodzenia to największe hobby Kubusia.
    Ostatnio marudzenie też dołączyło do najulubieńszych zajęć mojego synka.

Dodaj Komentarz