Monitoring GPS pojazdów, system o wielu możliwościach
Bieżące śledzenie położenia każdego pojazdu, natychmiastowe powiadomienie na wypadek kradzieży i podjęcie przez odpowiednie służby akcji odzyskania pojazdu, nadzór nad przebiegiem trasy zatrudnionych kierowców, optymalizacja kosztów utrzymania floty… Monitoring GPS pojazdów to wszechstronny system, którego funkcje można dopasować według indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Jak działa, z czego się składa, jakie są zalety monitoringu GPS? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Jak działa monitoring GPS?
Głównym zadaniem nowoczesnego monitoringu GPS jest udaremnienie prób kradzieży pojazdów wyposażonych w odpowiednio zainstalowany nadajnik. W sytuacji zagrożenia kierowcy bądź uruchomienia autoalarmu, w sposób automatyczny zostaje wysłany sygnał alarmowy do centrali pracującej 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Doświadczony i wykwalifikowany operator systemu natychmiast kontaktuje się z właścicielem pojazdu i uzyskując od niego potwierdzenie, iż doszło do kradzieży, powiadamia policję. Jednocześnie wysyła też na miejsce zdarzenie profesjonalnie przeszkoloną na wypadek konfrontacji ze złodziejem i odpowiednio uzbrojoną załogę interwencyjną. Znajomość położenia pojazdu zdecydowanie przyspiesza całą operację i zwiększa szansę na jego odzyskanie. Co ważne, innowacyjne nadajniki nie wychwytują jedynie uruchomienia silnika pojazdu, ale właściwie zamontowane czujniki przechyłu pozwalają udaremniać także kradzież opon, czy też próbę wciągnięcia samochodu na lawetę. Nierzadko już samo oznakowanie auta, motocykla, ciężarówki czy też wszelkiego innego pojazdu mechanicznego informacją o posiadanym alarmie, działa jako skuteczny straszak.
Zalety monitorowania pojazdów
Zabezpieczenie na wypadek kradzieży to nie jedyny powód, dla którego warto zainwestować w monitoring GPS pojazdów. Zaawansowany technologicznie system w połączeniu z dostępną na Twoim telefonie aplikacją umożliwia wygenerowanie tras i bieżące ich aktualizowanie, dzięki czemu oszczędzamy swój drogocenny czas. Zyskujemy również większą pewność, iż w nagłych sytuacjach, takich jak awaria techniczna, wypadek, kolizja czy wszelkie inne zdarzenie drogowe, specjalistyczne służby otrzymają naszą dokładną lokalizację, dzięki czemu niezbędna pomoc szybciej dotrze we wskazane miejsce.
W przypadku firmowej floty lista korzyści jest jeszcze dłuższa, gdyż dzięki stałemu dostępowi do położenia pojazdów w czasie rzeczywistym, możemy na bieżąco śledzić pracę kierowców. Wiedząc, na jakim etapie realizacji zlecenia się znajdują, czy utknęli w korku lub musieli zboczyć z wytyczonej trasy, możemy powiadomić kontrahentów i klientów o przewidywanym opóźnieniu, co pozwala na lepszą organizację pracy i wpływa też na pozytywny wizerunek całego przedsiębiorstwa. Innowacyjny monitoring pojazdów GPS udostępnia również informacje na temat liczby i czasie trwania wymaganych przerw, miejsca tankowania, zużycia paliwa, stanu technicznego aut, a także stylu jazdy danego kierowcy (zapis przekraczania dozwolonej prędkości, gwałtownego przyspieszania i hamowania). Warto zaznaczyć, iż taka kontrola nie musi wcale wynikać z braku zaufania do swoich pracowników, ale przede wszystkim ma ona służyć zadbaniu o ich bezpieczeństwo oraz maksymalne ograniczenie zbędnych kosztów. Dzięki szczegółowej analizie zbiorczych danych, zdecydowanie łatwiej opracować optymalniejszą trasę przejazdu czy też rozliczyć czas pracy kierowców i kilometry, które przejechali w celach prywatnych.
Z czego się składa system monitoringu pojazdów?
Podstawą nowoczesnego systemu nawigacji satelitarnej GPS jest możliwość jego dostosowania do konkretnych potrzeb danego użytkownika. W końcu oczekiwania właściciela luksusowej limuzyny będą zupełnie odmienne od potrzeb przedsiębiorcy zarządzającego potężną flotą samochodów ciężarowych. Niemniej jednak podstawowy system monitoringu pojazdów składa się w zasadzie z tych samych, ściśle współpracujących ze sobą komponentów, do których zaliczamy:
- Urządzenie GPS – służące do określania pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym oraz przesyłania informacji o jego lokalizacji do systemu monitoringu.
- Modem komórkowy – umożliwiający przesyłanie danych z urządzenia GPS do systemu monitoringu za pośrednictwem sieci komórkowej.
- Oprogramowanie monitorujące – pozwala na śledzenie położenia pojazdu na mapie, przeglądanie historii jego trasy, analizę danych dotyczących czasu przejazdu, prędkości, dystansu i innych parametrów.
- Urządzenia dodatkowe – np. czujniki temperatury, czujniki otwarcia drzwi, kamery monitorujące wnętrze pojazdu, które pozwalają na kontrolę warunków transportu lub weryfikację, co dzieje się wewnątrz pojazdu.
Nieustanny rozwój technologii nie tylko poszerza zakres funkcjonalności nowoczesnych systemów, ale także sprawia, iż są one coraz tańsze, a co za tym idzie coraz powszechniej dostępne. Oczywiście pęd cywilizacyjny niejako wymusza ciągłe doskonalenie wprowadzonych rozwiązań. Niemniej jednak już teraz są one nadzwyczajnym udogodnieniem, usprawniającym codzienne funkcjonowanie, podnoszącym komfort pracy i bezpieczeństwa.
Dodaj Komentarz