Nadwaga i otyłość – problem ogólnoświatowy

Opublikowane przez ekipeo 14/01/2014 0 Komentarzy 968 odsłon

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO około 1,6 miliarda dorosłych osób na całym świecie ma nadwagę, a co najmniej 300 milionów osób cierpi z powodu otyłości. Te dane mówią same za siebie. Stajemy się cywilizacją grubasów, a nadwaga i otyłość to już znak naszych fastfoodowych czasów.

diet-776158-mNadwagę rozumie się jako zbyt duże nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, która przekracza optymalne ilości zdrowotne. Znamiennym jest to, że największy odsetek ludzi z nadwagą oraz tych cierpiących na otyłość można zaobserwować w krajach wysoko rozwiniętych, w których społeczeństwo nie ma żadnych problemów ze zdobyciem jedzenia. Niestety temu rozpasaniu najczęściej towarzyszy brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, co w prostej linii prowadzi już do otyłości i ciężkich powikłań chorobowych.

Mimo tego, że lekarze przestrzegają przed niewłaściwą dietą i brakiem uprawiania jakiegokolwiek sportu liczba osób z nadwagą wciąż rośnie i dotyczy już wszystkich grup wiekowych, nawet najmłodszych dzieci. Gdyby tak skorzystać z urządzenia wyposażonego w miernik cholesterolu i zbadać co czwartego człowieka na ziemi, poziom złego cholesterolu LDL znacznie przekroczyłby dopuszczalną, bezpieczną dla zdrowia wartość.

Nadwaga lub otyłość to niejednokrotnie przyczynek powstawania wielu ciężkich, przewlekłych chorób takich, jak: choroby układu krążenia i oddechowego, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, niektóre odmiany nowotworów czy nawet przedwczesna śmierć. Bardzo często osoby z nadwagą lub otyłe zmagają się nie tylko z problemami natury fizycznej, ale także mają zaburzenia psychologiczne, jak brak samoakceptacji, depresja, napady lękowe, itp. Według badań naukowych ryzyko zachorowania na ciężką chorobę związane z nadmiarem tłuszczu jest o wiele większe niż u osób z prawidłowo utrzymaną wagą.

Utarło się mylne przeświadczenie, że aby utrzymać odpowiednią wagę należy mało jeść lub też w ogóle zaprzestać jedzenia. Jest to błędna teza. Jeść trzeba i to nawet kilka razy dziennie, jednak należy spożywać produkty wyłącznie wartościowe, które dostarczą organizmowi odpowiednich środków odżywczych. Do tego właściwa dawka aktywności fizycznej powinna załatwić sprawę „wiecznej diety”. Oczywiście należy również kontrolować codziennie stan ciała korzystając z domowej wagi dobrej marki. Są one powszechnie dostępne w Internecie, na przykład oferuje je sklep.chde.pl po okazyjnej cenie. Ważne jest, by zmienić szkodliwe nawyki żywieniowe typu Fast food, słodkie napoje gazowane, zbyt tłuste potrawy, chipsy, itp.

Nadwaga i otyłość to ogromny problem dla współczesnego świata, który z roku na rok się pogłębia. Do walki z tą chorobą społeczną powinny włączyć się różne grupy społeczne, by promować wśród społeczeństw zdrowy sposób żywienia i zwiększoną aktywność fizyczną.

Dodaj Komentarz