Najlepsze konto dla młodych – jak je wybrać, na co zwrócić uwagę, dlaczego warto je założyć?

Opublikowane przez ekipeo 02/11/2020 0 Komentarzy 418 odsłon

W dobie postępującego kryzysu, związanego ze światową pandemią koronawirusa, sytuacja materialna wielu ludzi, wielu rodzin staje się ciężka a niekiedy wręcz dramatyczna. Nagła utrata pracy, zatrzymanie gospodarki prowadzące do upadku nierentownych biznesów, kredyty mieszkaniowe, rosnące ceny żywności, energii, gazu, to tylko niektóre z czynników, które prowadzą do problemów finansowych milionów ludzi na całym świecie. Ci, którzy posiadają oszczędności, którzy dotychczas regularnie odkładali pieniądze, są umiarkowanie spokojni, mają zabezpieczenie na pewien okres, które pozwoli im godnie przeżyć i przetrwać trudny czas. Właśnie dlatego to takie ważne, aby młodzi ludzie uczyli się zarządzania finansami, uczyli się oszczędzać. Pierwszym, obowiązkowym krokiem jest posiadanie własnego konta bankowego.

Najlepsze konto dla młodych, czyli jakie?

Aby wybrać najlepsze konto dla młodych, musimy najpierw dowiedzieć się, od kiedy dziecko może być właścicielem konta, co musimy zrobić, aby je założyć, a także jakie cechy powinno posiadać. W naszym kraju dziecko może być posiadaczem konta osobistego oraz oszczędnościowego po ukończeniu 13 roku życia. Większość młodzieżowych rachunków osobistych posiada takie same funkcjonalności jak „dorosłe” rachunki. Możliwe jest wykonywanie przelewów, korzystanie z karty płatniczej, korzystanie z bankowości internetowe i mobilnej, a także korzystanie z wpłatomatów. Najistotniejszą różnicą jest dopuszczalny limit miesięcznych wypłat.

Jak założyć konto młodzieżowe?

Zakładając konto młodzieżowe, nastolatek podpisuje umowę z bankiem, musi on mieć jednak na to zgodę przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica. Podpisanie umowy może odbyć się w placówce lub zdalnie. Po podpisaniu umowy nieletni staje się właścicielem konta, jednak rodzic ma prawo nadzoru nad jego finansami. Niektóre banki oferują rodzicom informacje o saldzie konta przez bankowość internetową lub też możliwość wspólnego zarządzania kontem, które zostanie utworzone jako rachunek wspólny. Inną opcją konta młodzieżowego, jest utworzenie subkonta dla dziecka przy rachunku rodzica. W takiej sytuacji dziecko nie jest właścicielem konta i nie podpisuje umowy z bankiem, posiada jednak uprawnienia do korzystania z rachunku na określonych zasadach.

konto dla młodych

Oferty różnorodnych banków są bardzo bogate, a każdy z nich posiada swoją propozycję pierwszego rachunku bankowego dla młodzieży. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze banku, w którym założymy konto nastolatkowi, warto przeanalizować kilka istotnych kwestii takich jak:

  • Opłaty za prowadzenie konta/kartę płatniczą – większość banków obecnie oferuje darmowe prowadzenie konta, jeżeli więc trafimy na ofertę banku pobierającym opłatę za rachunek, warto porównać oferty konkurencji. Inną kwestią są opłaty za kartę płatniczą, tutaj często możemy spotkać się z precyzyjnymi warunkami, które określają, w jakich bankomatach nie jest pobierana prowizja, a także jaka powinna być miesięczna suma transakcji, która zwolni z opłaty za kartę płatniczą.
  • Konto osobiste czy oszczędnościowe – w zależności od tego, w jakim celu chcemy założyć konto, musimy spojrzeć na inne aspekty i warunki oferowanych nam kont młodzieżowych.
  • Bankomaty– jak już wspominano wyżej, niektóre banki określają dokładnie bankomaty, z jakich można korzystać bez prowizji, przed podjęciem decyzji, sprawdźmy więc, czy wskazane bankomaty są dostępne w naszej okolicy/mieście.
  • Funkcjonalność konta – konto dla nastolatka, który dopiero zaczyna przygodę z finansami osobistymi, powinno być łatwe w obsłudze, czytelne i zrozumiałe. Aplikacja mobilna z pewnością uprości codzienne użytkowanie, warto więc wybrać konto umożliwiające korzystanie z bankowości mobilnej.
  • Bezpieczeństwo – przed założeniem konta dobrze jest upewnić się dokładnie, co nastolatek może zrobić z kontem, a także jakie uprawnienia posiada opiekun/rodzic. Aby zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad finansami dziecka, dobrze, aby rodzic miał wgląd w saldo konta, a także by mógł ustalić na przykład limit wypłat.

Dodaj Komentarz