Najlepszy przyjaciel człowieka – kot

Opublikowane przez Redakcja 08/08/2012 0 Komentarzy 1196 odsłon

Według powszechnej opinii zwierzęciem będącym najlepszym towarzyszem człowieka jest pies. Bardzo łatwo przywiązuje się do swoich właścicieli, stosunkowo prosta jest również jego tresura. Istnieje jednak coraz szersza grupa ludzi, uważająca, że nie ma to jak kot. Może i te zwierzęta mają swój charakter, różniący się zdecydowanie od pozostałych domowych futrzaków, jednak nic nie zastąpi ich cichego mruczenia i oddania jakim darzą swojego właściciela.

Zrozumienie naszego kociaka zajmie nam niewątpliwie o wiele więcej czasu niż obserwacja zachowań psa. O ile koty rasowe, takie jak np. kot maine coon, czy devon rex,  są bardziej przewidywalne, bo niektóre cechy gatunkowe pozostają niezmienne, to w przypadku dachowców możemy spotkać się z zachowaniami bardzo nietypowymi.

Psa można wyprowadzić na spacer. Z kotami sprawa wygląda nieco inaczej. Owszem, zdarzają się osoby, które uparcie próbują wcisnąć na swojego pupilka szelki i wyprowadzić go na smyczy. Przeważająca większość kotów nie znosi spacerów. Te zwierzęta zdecydowanie preferują samotne wędrówki.

Również nakłonienie naszego kota do zabawy jest sprawą stosunkowo trudną. Musimy wykazać się przy tym pomysłowością i sporą dozą cierpliwości. Jeśli nasz kot nie będzie miał akurat ochoty na zabawę, to nie ma szans, żeby go do niej zachęcić. Nawet jeżeli nam się to w końcu powiedzie, to zwierzę i tak szybko się znudzi i wróci do swoich kocich zajęć.

W zależności od rasy kotów niektóre cechy charakteru stają się bardziej dominujące. Jedne to tradycyjne kanapowce, uwielbiające spędzać czas w ciepłym domu, podczas gdy inne to zdecydowani indywidualiści, mają swoje zwyczaje i ścieżki. Niewątpliwie te zwierzaki mają swoją unikalną osobowość, za którą jedni przepadają a inni jej nie znoszą.

Dlaczego ludzie wybierają koty, skoro to takie wybitnie indywidualne stworzenia? Jednym z powodów jest to, że one zawsze mają swoje zdanie. Jeśli nie mają ochoty czegoś zrobić, czy gdzieś pójść, to choćby ich opiekun się dwoił i troił to i tak ich do tej czynności nie zmusi. Kocie charaktery są bardzo wyjątkowe, dlatego nie każdemu przypadną one do gustu, jednak miłośnicy kotów właśnie tę cechę cenią w nich najbardziej.

Dodaj Komentarz