Najwyższy czas na wymianę filtra powietrza

Opublikowane przez Redakcja 14/11/2013 0 Komentarzy 935 odsłon

Mało który kierowca zastanawia się czym oddycha jego samochód. Z pojazdami jest tak jak z ludźmi – żeby funkcjonować, muszą mieć powietrze. Warto jednak uświadomić jedną istotną rzecz: w samochodzie wlot powietrza jest nisko umiejscowiony, dlatego zapełnia się pyłem, który często unosi się znad drogi. Auto na spalenie litra benzyny potrzebuje prawie 9 tysięcy litrów powietrza. Gdyby całe to powietrze trafiało wprost do silnika i omijało filtr to wszystkie drobinki kurzu i pyłu trafiłyby wprost do cylindrów i komór spalania. Dlatego też filtr jest niezwykle potrzebną częścią w naszym samochodzie. Montowany jest prawie w każdym samochodzie.
filtr-powietrza

Po co ten filtr?

Głównym zadaniem filtra jest ochrona silnika przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dzięki temu do środka trafia dużo mniej drobinek kurzu i pyłu. Minusem stosowania filtra jest wzrost zużycia paliwa i niewielki spadek mocy. Dlaczego wymiana filtrów jest taka ważna? Poprzez pozornie niegroźne niedopatrzenie możemy spowodować poważną awarię silnika. Szczególnie powinni pamiętać o tym kierowcy, którzy w swoich pojazdach mają zamontowaną instalację gazową. W takich samochodach zapchany filtr prowadzi do zgrzytów silnika. Zwlekając wymianę filtru obciążamy też portfel, bo najprawdopodobniej wtedy będzie nas czekać remont silnika. Wśród kierowców panuje przeświadczenie, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie filtra sportowego – od tych klasycznych różnią się brakiem obudowy. Ich minusem jest jednak to, że powodują przegrzanie silnika.

Zanieczyszczenia filtra

W przypadku zanieczyszczonego filtra mamy do czynienia z mniejszym przepływem prawidłowego powietrza. Niewielkie zanieczyszczenia nie stwarzają dużego zagrożenia dla naszego silnika, bo nie doprowadzają do niego brudnego powietrza.

Kiedy i jak wymieniać filtr?

Większość instrukcji obsługi samochodów zaleca wymianę filtra mniej więcej co 40 tysięcy kilometrów. Wszystko jednak zależy od tego jak użytkujemy auto. Jeżdżąc często po mieście powinniśmy zmieniać filtr częściej, a szczególnie o to powinni zadbać kierowcy, którzy jeżdżą po miejscach takich jak place budowy. Takie ośrodki kurzu są najbardziej niebezpieczne dla filtra-zwłaszcza jeżeli pojazd ma zamontowaną instalację gazową. Wymiana filtra nie wymaga odwiedzania mechanika- wystarczy znaleźć pod maska plastikową puszkę
z zatrzaskami, następie je odpiąć- wyjąć stary filtr i założyć w jego miejsce nowy.

Więcej informacji na ten temat można zaczerpnąć na blogu o filtrach internetowych: Filterki24.pl

Dodaj Komentarz