Niesprawne amortyzatory – objawy

Opublikowane przez Redakcja 10/02/2011 0 Komentarzy 1008 odsłon

Amortyzatory to niezwykle istotny element układu zawieszenia, który zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy, jak i hamowania. Od nich zależy też komfort podróżującego, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę stan polskich dróg. Ich usterka może oznaczać poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy niesprawnych amortyzatorów.

Większość ekspertów, serwisujących amortyzatory do Volkswagena, wśród głównych symptomów wyróżnia przede wszystkim wydłużoną drogę hamowania, odrywanie się kół podczas gwałtownego hamowania a także niepewne zachowanie auta w przypadku pokonywania ostrych zakrętów (znaczne przechyły). Koniecznie trzeba też udać się do punktu serwisowego czy warsztatu, jeśli dostrzeżemy wyciek oleju z amortyzatora bądź też zwrócimy uwagę, że opony w samochodzie zużywają się nierównomiernie. Wielu kierowców skarży się też na stukot kół, zwłaszcza w przypadku jazdy po drodze o gorszej jakości i przy mniejszej prędkości.

Jeśli mamy mało czasu, żeby stwierdzić czy stan techniczny amortyzatorów jest odpowiedni, zawsze możemy przeprowadzić testy, które nie są w 100% miarodajne, ale mogą dać nam pewne wskazówki. Przejechanie po progu zwalniającym, rozkołysanie samochodu nad kołem – gdy to zrobimy a samochód wyraźnie buja się w górę i w dół, powinniśmy czuć się zaalarmowani. Oczywiście, dla wszelkiej pewności można przeprowadzić test amortyzatorów w stacji serwisowej.

Jak ustrzec się przed tym, aby nasze amortyzatory do Seata nie ulegały nadmiernej eksploatacji? Pamiętajmy o unikaniu nadmiernego przeciążenia auta, omijaniu dziur na drodze a także wyhamowaniu do odpowiedniej prędkości przy wjeździe na krawężnik. Zapewni nam to sporo zaoszczędzonego czasu i pieniędzy.

Dodaj Komentarz