Odpowiedni strój kolarski

Opublikowane przez Redakcja 18/08/2014 0 Komentarzy 1311 odsłon

W trakcie każdego maratonu rowerowego można zauważyć, iż każdy kolarz ma odpowiedni strój na sobie. Jeśli uważamy, że skoro nie starujemy w tego typu sportowych eventach, to nie potrzebujemy takiego stroju – jesteśmy w błędzie.

Wpływ stroju kolarskiego na jakość treningu

W trakcie intensywnego, nawet amatorskiego treningu powinniśmy mieć na sobie odpowiedni strój. W trakcie treningu mięśnie, które pracują wytwarzają ciepło. By nie doprowadzić do przegrzania organizmu, należy skutecznie usuwać wytworzone ciepło oraz pot. Aby ułatwić ten proces powinniśmy zwrócić uwagę na krój i przepuszczalność (wody i powietrza) materiału z jakiego wykonany jest nasz strój.

Koszulka

rowerzystaObcisła koszulka rowerowa wywołuje małe opory powietrza i ze względu na to, że idealnie przylega do ciała wpływa na właściwe odprowadzanie wilgoci. Koszulki kolarskie są zazwyczaj dłuższe z tyłu, ponieważ zabezpieczają kręgosłup i nerki przed przypadkową cyrkulacja powietrza. Dodatkowo z tyłu są naszyte kieszenie, w których można schować niezbędne drobiazgi.

Spodenki

Ta część garderoby powinna zawierać wkładkę z cienkiej gąbki. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie komfortu jazdy oraz zmniejszenie możliwości potencjalnych obtarć i złagodzić odparzenia, jakie mogą się pojawić w skutek długotrwałego siedzenia na siodełku. Jeśli posiadamy takie spodenki, nie zakładamy już bielizny, która może spowodować dodatkowe odparzenia i otarcia.

Wiatrówka

O ile w spodenkach i koszulce najważniejszy jest materiał z jakich są wykonane, w przypadku wiatrówki najistotniejszy jest krój. Podobnie jak koszulka powinna być dłuższa z tyłu, co wynika z pochylonej pozycji rowerzysty. Powinna być także stosunkowo obcisła a po złożeniu zajmować stosunkowo mało miejsca.

Odpowiedni strój z pewnością zwiększa komfort jazdy. Jeśli mamy na sobie nieodpowiednie ciuchy, które wiążą się z niewłaściwą cyrkulacją i odprowadzaniem wilgoci, szybko odczujemy zmęczenie. Strój ma wielki wpływ na jakość treningu, dlatego warto zainwestować w odpowiednie akcesoria, które możesz znaleźć na przykład tutaj:

Dodaj Komentarz