Odpowiednie obuwie narciarskie

Opublikowane przez ekipeo 21/04/2011 0 Komentarzy 989 odsłon

Aby móc bezpiecznie szusować na stoku ważne są nie tylko dobrze dobrane narty, ale i buty narciarskie. Dopasowuje się je w zależności od techniki jazdy, chociaż by, gdy więcej i ostrzej jeździmy tym powinny być one ciaśniejsze. Oczywiście, z tą ciasnością nie można przesadzić.

Przed zakupem obuwia warto jest się rozglądnąć, popytać znajomych, którzy już jakiś czas jeżdżą na nartach a także dobrać odpowiedni model buta pasujący nie tylko do techniki jazdy, ale również stopy. Nie ma, co liczyć, że spotkamy uniwersalne buty narciarskie, bo takie nie istnieją. Pamiętajmy, także, że należy zmierzyć każde obuwie, nad którym chociażby się zastanawiamy. Jest to dosyć istotna kwestia, bo nie spotkamy drugich takich samych butów i dodatkowo każdy producent posiada własny pomysł na kształt stopy.

Uczulamy szczególnie rodziców, którzy mają tendencje do kupowania większego obuwia tak na „wyrost” dla swoich pociech. Informujemy, że to jest błąd, szczególnie w obuwiu narciarskim, gdyż  to utrudni szusowanie na stoku narciarskim. Także w trakcie mierzenia nieświadomie zdarza nam się wybrać za duże obuwie, a zwłaszcza, gdy włożenie nogi do buta sprawia zbyt dużą trudność. Dobrym rozwiązaniem jest sugerowanie się tabelą rozmiarową obuwia, która jest dostępna niemal w każdym sklepie. Należy zapamiętać, że obuwie narciarskie powinno być dopasowane do długości jak i całej stopy.
Również dla osób o nietypowej budowie stopy znalazło się rozwiązanie. Wówczas wybieramy buty narciarskie takie, w których można modyfikować skorupę.  W takim przypadku z obudową możemy zrobić prawie wszystko.

Najczęściej, gdy but jest ciasny to po 15 minutach od włożenia buta odczuwamy odrętwienie nogi. Wtedy wystarczy tylko rozpiąć zatrzaskiem buta o ½ mm i po problemie.

Istotnym punktem jest także fakt, że bardzo często po jakimś czasie „rozbija” się wkładka o ok jeden rozmiar. Wówczas, gdy w sklepie buty były dobre wtedy stają się za duże.

Dodaj Komentarz