Odzież medyczna – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Opublikowane przez ekipeo 04/12/2017 0 Komentarzy 2644 odsłon

Odzież medyczna musi spełniać kilka bardzo istotnych kryteriów, aby lekarze i pielęgniarki mogli ją nosić bez skrępowania podczas dyżurów w szpitalu, prywatnym gabinecie lekarskim lub ośrodku zdrowia. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę podczas kupowania odzieży medycznej?

Najważniejsze cechy odzieży medycznej

Z uwagi na fakt, iż lekarze, pielęgniarki i szeroko pojęty personel medyczny nosi odzież medyczną podczas kilku, a czasami nawet kilkunastogodzinnych dyżurów w poszczególnych placówkach, musi ona zostać wykonana z najwyższej jakości materiałów.

Odzież medyczna

Ponadto kupując odzież medyczną należy w szczególności zwrócić uwagę na kilka poniższych aspektów:

Rodzaj materiału

Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, jakim należy się kierować podczas zakupu kitla czy fartucha lekarskiego. Materiał, z którego uszyty jest dany element całego zestawu musi charakteryzować się doskonałą przepuszczalnością powietrza oraz odpowiednią jego cyrkulacją, aby lekarzowi nie było gorąco podczas wykonywania kolejnych czynności, zabiegów czy badań. Ubranie powinno zachowywać się jak druga skóra i zapewniać doskonałą wentylację.

Wygoda i komfort użytkowania

Ta cecha bezpośrednio łączy się z poprzednią, ponieważ na wygodę użytkowania w głównej mierze wpływa również materiał, z którego dana odzież medyczna została uszyta. Jednak bardzo istotne jest również to, aby ubranie nie krępowało ruchów i idealnie dopasowało się do sylwetki danej osoby. Odzież musi być również wyjątkowo lekka, wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Trzeba również pamiętać o tym, że nie może się ona za bardzo spierać w praniu (w końcu będzie raczej często prana), zbiegać, ani rozciągać. Musi ona trzymać zaprojektowany fason i idealnie pasować za każdym razem.

Wyjątkowa trwałość

Miękka i wygodna w noszeniu tkanina musi również charakteryzować się wyjątkowo wysoką trwałością oraz odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz zaplamienia. Dodatkowo większość modeli zazwyczaj wyposażonych jest w specjalne wykończenie antymnące, co bardzo ułatwia prasowanie odzieży przed jej włożeniem do pracy.

Stylowy i nowoczesny fason

Lekarz i pielęgniarka to pracownicy państwowi, a więc ich odpowiednia prezencja w pracy jest wręcz niezbędna. Właśnie dlatego fason odzieży medycznej jest tak bardzo istotny. Dodatkowo należy pamiętać, że każda osoba ma nieco inną sylwetkę, a odzież medyczna powinna idealnie na niej leżeć. Konieczne zatem jest odpowiednie dopasowanie fasonu do figury lekarza czy pielęgniarki, aby ich prezencja była nienaganna. Idealnie skrojona odzież medyczna zapewni nie tylko elegancki, ale również bardzo profesjonalny wygląd w pracy i sprawi również, że lekarz będzie dobrze widoczny na szpitalnym korytarzu. Ubrania medyczne oferowane są przez wielu różnych producentów, jednak zazwyczaj można je kupić w standardowych, zarezerwowanych dla służby zdrowia odcieniach: bieli, granacie, odcieniach błękitu. Zdarzają się jednak często inne odcienie, które mogą wybierać pracownicy prywatnych gabinetów lekarskich lub nawet salonów kosmetycznych. Wówczas wybór kolorów jest znacznie większy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.

Dodaj Komentarz