Okablowanie strukturalne w inteligentnym domu
Nowoczesne budownictwo to dzisiaj nie tylko ekologiczne i wytrzymałe materiały, czy wizjonerskie projekty ale również sprawne i proste zarządzanie poszczególnymi instalacjami. Co dokładnie kryje się pod nazwą – inteligentny dom?
Pojęciem inteligentny dom określa się wysoko zaawansowany technologicznie budynek, posiadający system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Wśród zalet takiego rozwiązania jest, między innymi oszczędność, komfort, bezpieczeństwo oraz możliwość reagowania na zewnętrzne zmiany środowiskowe.
Zastosowanie
Okablowanie strukturalne tego typu znajduje zastosowanie w budynkach biurowych, przemysłowych i administracyjnych. Raportuje i steruje instalacjami takimi jak:
- System oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego
- Systemy grzewcze
- Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- Systemy bezpieczeństwa (zarówno przeciwpożarowe, jak alarmy i monitoringi ochrony bytu i mienia)
- Sieci telekomunikacyjne
- Systemy pogodowe, badające czynniki pogodowe. Temperatura wewnątrz budynku zmienia się w zależności do warunków zewnętrznych. Ponadto, technologia pozwala np. zamknąć okna w razie wystąpienia deszczu czy burzy.
- Systemy pozyskiwania energii np. panele słoneczne
- Systemy urządzeń audio-video np. telewizor, systemy nagłośniające, komputer
Projektowaniem oraz instalacją okablowania strukturalnego zajmuje się, między innymi firma TK Telekom Sp. z o.o. działająca na rynku od wielu lat. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na podanej stronie internetowej: .
Jest wiele przydatnych funkcjonalności domów inteligentnych np właśnie ta opisana w artykule. Jest dobre źródło gdzie można poczytać o domach inteligentnych . Pozdrawiam, 🙂