Optometrysta czy okulista – kogo należy wybrać?

Opublikowane przez ekipeo 11/07/2022 0 Komentarzy 350 odsłon

Optometrysta czy okulista – kogo należy wybrać?

Nie wszyscy wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc w doborze okularów lub soczewek kontaktowych. Ich dopasowanie wchodzi w zakres usług okulisty, czy raczej kogoś innego? Kim jest optometrysta? Tematem schorzeń narządu wzroku zajmują się specjaliści od zdrowia oczu. W swojej pracy skupiają się na zagadnieniach z tej samej dziedziny, ale podzielonych na inne obszary. Na czym polegają różnice pomiędzy profesją okulisty a optometrysty? Kiedy powinniśmy się udać do pierwszego, a kiedy do drugiego?

Okulista a optometrysta – różnice

Zarówno okulista, jak i optometrysta to zawody związane z szeroko rozumianą okulistyką. Przy czym okulista to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń oczu. Jako absolwent studiów medycznych posiadający specjalizację z okulistyki może wystawiać diagnozy. W swoim gabinecie przyjmuje osoby z chorobami oraz urazami oczu. Odwiedzają go również ludzie z wadami wzroku. Okulista ma uprawnienia do wypisywania recept oraz skierowań. Ponadto może przeprowadzać różnego rodzaju procedury na oku – włącznie z zabiegami chirurgicznymi.

Drugi ze specjalistów, optometrysta, koncentruje się w swojej działalności na doborze akcesoriów optycznych. Dopasowuje pacjentom odpowiednią moc oraz rodzaj soczewek kontaktowych i okularów. To stosunkowo nowa profesja, która nie wymaga ukończenia studiów medycznych. Optometrystą zostaje się po zdobyciu dyplomu z optometrii albo optyki okularowej (tytuł inżyniera lub magistra). Przedstawiciel tego zawodu też zajmuje się badaniem wzroku, ale nie dysponuje uprawnieniami do diagnostyki chorób oczu czy wykonywania zabiegów.

Kiedy do którego specjalisty?

Mogłoby się wydawać, że lepszym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie lekarza okulisty, gdyż ten ma większe kompetencje. Można wybrać taką opcję, ale nie zawsze zachodzi taka potrzeba. Przy podejrzeniu zapalenia spojówek, wystąpieniu zeza etc. nie należy zwlekać z rejestracją terminu. To samo dotyczy dolegliwości bólowych w gałkach ocznych czy innych niepokojących objawów. Okulista dokładnie zbada pacjenta, a później wytyczy ścieżkę leczenia oraz przepisze stosowne środki farmakologiczne.

W przypadku gdy pogorszeniu widzenia nie towarzyszą symptomy mogące świadczyć o poważniejszym problemie, można ograniczyć się do spotkania z optometrystą. Przeprowadzi badania (w tym przeanalizuje refrakcję, wykona badania przesiewowe oczu), a potem dobierze moc korekcji. Przykładowo, pacjentom spędzającym wiele godzin przy komputerze może dopasować soczewki PureVision. To wysokiej jakości szkła kontaktowe redukujące efekt olśnienia. Umożliwiają wyraźne widzenie nawet przy słabym oświetleniu.

Jeśli optometrysta uzna, że to konieczne, skieruje badanego do okulisty. Lekarz wykona szczegółowe badania oraz wdroży optymalną metodę terapii.

Gdzie po soczewki kontaktowe?

Osobom potrzebującym konsultacji ze specjalistą takim jak okulista czy optometrysta Szczecin ma wiele do zaoferowania. W mieście działają liczne salony optyczne, a także gabinety oraz kliniki okulistyczne. Między innymi, znajduje się tu punkt stacjonarny sieci GermanOptiker. Sukcesywnie rozszerza działalność, dzięki czemu z jej usług można korzystać w kolejnych miejscowościach.

Dodaj Komentarz