Oświetlenie pomieszczeń biurowych

Opublikowane przez ekipeo 13/11/2015 0 Komentarzy 2305 odsłon

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy jest niezwykle istotnym elementem każdego przedsiębiorstwa. Odpowiednie oświetlenie ma wpływ na wiele czynników, wpływa na samopoczucie, zwiększa komfort pracy, a także poprawia skupienie.

Wybitny psycholog Elton Mayo w swoich badaniach nad efektywnością pracy pracowników odkrył znaczący wpływ oświetlenia na jakość pracy. Dlatego w pomieszczeniach biurowych należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni rozkład natężenia oświetlenia.  Musi być on równomierny, by zapobiec tworzeniu się kontrastów.

Odpowiedni dobór natężenia światła

biuro 2W miejscach pracy zaleca się oświetlanie stanowiska pracy oprawami oświetlenia miejscowego.  Dodatkowa możliwością dla tego rozwiązania jest zastosowanie rasterów lub odbłyśników. Stosowanie takich rozwiązań ma na celu dopasowanie się do ustalonych norm, które mówią o wymagalnym minimalnym poziomie natężenia światła dla stanowiska pracy. Przy stanowisku pracy z komputerem natężenie światła wynosi:

  • stała praca – 500lx,
  • dorywcza praca ( sporadycznie patrzenie w monitor) – 300lx.

Redukcja efektu olśnienia

W przypadku pracy przed komputerami ważna jest również redukcja efektu olśnienia, jaki uzyskuje się w momencie odbijania światła od ekranu monitora. Dlatego zaleca się stosowania monitorów i powierzchni, które mają tendencje do odbijania światła z odpowiednią luminacją.

Dostosowanie oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie, który łączy powyższe wymagania wymaga odpowiedniej oprawy, które kształtują odpowiednie bryły światła. W przypadku powierzchni biurowych zaleca się korzystanie z opraw liniowych. Warto zadbać o to by były dodatkowo wyposażone w rasty i klosze rozpraszające. Błędem, który często popełniany jest przez pracodawców to zamieszczanie punktowych źródeł światła w postaci żarówek halogenowych czy lamp meta halogenowych. Powodują one efekt olśnienia, przez co nie zapewniają odpowiednich warunków pracy.

Zadbanie o odpowiednie oświetlenie jest niezwykle istotne. Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ, jakość oświetlenia ma na pracę pracowników, warto zatroszczyć się o nią od samego początku

Artykuł powstał przy współpracy z:

Ciekawe inspiracje oświetlenia w biurach można znaleźć tutaj:

Dodaj Komentarz