Oświetlenie w ogrodzie elementem aranżacji

Opublikowane przez Redakcja 24/06/2016 0 Komentarzy 2801 odsłon

Podobnie jak wnętrze domu, również przestrzeń wokół niego jest ważna dla poczucia komfortu. Dlatego nie tylko poszczególne pomieszczenia wymagają aranżacji, ale też ogród, w którym wiosną, latem, a często też wczesną jesienią spędza się tak wiele czasu.

shutterstock_38580046

Praktycznie i estetyczni

Na ogrodową aranżację składa się wiele elementów. Najważniejsze wydają się drzewa, kwitnące krzewy i kwiaty sadzone w klombach, alejki i małe ścieżki, altany i huśtawki. Jednak ważnym aspektem coraz częściej branym pod uwagę przy projektowaniu ogrodów jest oświetlenie, które pełni funkcje zarówno praktyczną, jak i estetyczną.

Oświetlenie wokół domu

Oświetlenie ogrodowe przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, rozjaśniając po zmroku przestrzeń wokół domu. Ze względów praktycznych światło montuje się więc na podjeździe, w pobliżu bramy wjazdowej, przy wejściu do domu. Zamontowane źródła światła powinny padać głównie na nawierzchnię, gdyż ich celem jest przede wszystkim wyznaczanie konkretnego odcinka do przejścia.

Ogród miejscem spotkań

Ze względów praktycznych lampki montowane są również we wszelkich miejscach spotkań towarzyskich, jak taras, altana czy nawet przestrzeń na trawie, gdzie ustawiono meble ogrodowe. W tym przypadku nie wystarczy już światło skierowane na powierzchnię, konieczne są również lampki rozjaśniające przestrzeń powyżej. Należy jednak uważać, aby źródło światła nie oślepiało. W ten sposób zamontowane lampki pozwalają korzystać z ogrodu po zmroku, co często się zdarza zwłaszcza w upalne, letnie dni.

Oświetlenie aranżacji ogrodowej

Za pomocą oświetlenia ogrodowego można też podkreślić piękno aranżacji, eksponując najważniejsze jej elementy. Szczególnie pięknie prezentują się oświetlone po zmroku kwiatowe rabaty, klomby kwitnących krzewów, wąskie wijące się dróżki. Ciekawy efekt daje również oświetlone oczko wodne. Można je wyeksponować poprzez montaż świateł punktowych w tradycyjnie białym lub w bardziej oryginalnym kolorze (niebieski, czerwony). Oryginalnie będzie się prezentowało oczko wodne podkreślone lampkami w dwóch kolorach – przykładowo białym zestawionym z niebieskim.

Warto pamiętać, że najlepiej, aby oświetlenie ogrodowe zostało zaprojektować już na etapie budowy domu. Pozwoli to odpowiednio zaplanować rozmieszczenie instalacji i wybranych lampek.

Źródło informacji: http://www.magiaswiatel.pl/

Dodaj Komentarz