Palenie cygara rutyna czy rytuał?

Opublikowane przez Redakcja 24/07/2013 0 Komentarzy 1191 odsłon

Palenie cygar to zdecydowanie najstarsza forma palenia. Już w czasach Majów i Azteków palenie cygara było rytuałem religijnym. Do Europy liście tytoniowe dotarły dopiero na początku XVI w. były one wówczas uznawane za ziele lecznicze, jednak większy okres popularyzacji tytoniu miał miejsce w XVIIw.

1166938_cuban_cigarZ racji wielu właściwości dziś, aby z przyjemnością palić cygara należy nauczyć się poprawnie je odpalać, palić, a także gasić. Osoby, które nigdy nie próbowały palić cygara, nie zdają sobie sprawy ile wrażeń zmysłowych towarzyszy temu procesowi. Właśnie dlatego kojarzone są one z bogactwem i luksusem, ponieważ palenie cygara to wyrafinowany rytuał. Lekkie cygara są najlepszym możliwym dopełnieniem lekkiego posiłku, natomiast jeśli jedliśmy syty, tłusty posiłek najlepiej palić wówczas ciężkie i mocne cygara. Zawsze jeśli palimy kilka cygar dziennie palimy je w kolejności od najsłabszego do najmocniejszego.

Każde cygaro składa się z 3 części, gdzie każda ma bardzo istotna role podczas procesu palenia, a mianowicie, wkładka ( filler ) jest to wypełnienie cygara, którymi są różne liście tytoniu. Zawijacz ( binder ) z kolei opasuje i wzmacnia wkładkę, wykonywane są one z tych samych liści, a pokrywka ( wrapper ) podtrzymuje całą konstrukcje cygara, nadając mu charakterystyczny wygląd. Jest to najdroższa część cygara.

Sam proces palenia to coś jak rytuał, który jeżeli należy poprawnie wykonać, gdyż palenie cygara to nie jest palenie zwykłego papierosa.

W dzisiejszych czasach, palenie staje się popularne, lecz nie jest to już wyznacznik statusu społecznego, dziś palą wszyscy, młodzi i starsi. Jednak fajki, cygara i innego rodzaju tytonie kojarzone są jednak wciąż z osobami starszymi, bądź z lepszym statusem społecznym.

Dodaj Komentarz