Pancernik H.M.S. King George V

Opublikowane przez ekipeo 14/05/2015 0 Komentarzy 2054 odsłon

H.M.S. King George V to brytyjski pancernik, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych i sztandarowych okrętów bojowych Royal Navy z okresu II wojny światowej. Był jednym z pięciu modeli okrętów typu King George V, wśród których znalazły się również: HMS Prince of Wales, HMS Duke of York, HMS Anson i HMS Howe.

Historia H.M.S. King George V

Budowę pancerników typu King George V rozpoczęto w 1937 roku. W przypadku pancernika H.M.S. King George V, stępkę położono 2 stycznia 1937 roku. Stał się on prekursorem dla całej serii tychże okrętów. W marcu 1941 roku, okręt został wcielony do Home Fleet, czyli brytyjskiej floty Royal Navy, której celem była obrona wód terytorialnych Zjednoczonego Królestwa.

King George V

Przebieg służby

W maju 1941 roku, H.M.S. King George V odegrał istotną rolę w akcji osaczenia i zniszczenia hitlerowskiego pancernika Bismarck na Atlantyku. W akcji udział wzięły również inne brytyjskie pancerniki, w tym pancernik Rodney, i 4. flotylla  niszczycieli.

Pod koniec 1941 roku, rolą pancernika była blokada niemieckiej floty oraz ochrona konwojów do ZSRR. W maju 1943 roku, okręt został natomiast włączony do zespołu bojowego Force-III i skierowany na Morze Śródziemne. W tym okresie zespół bojowców stanowił ochronę w trakcie inwazji wojsk sprzymierzonych na Sycylię. W roku 1944, pancernik został wcielony w skład Brytyjskiej Floty Pacyfiku, gdzie brał udział w działaniach wojennych przeciwko Japonii aż do momentu jej kapitulacji.

Od marca 1946 roku, H.M.S. King George V pozostawał we flocie rezerwowej, a w roku 1957 został zupełnie wycofany ze służby. W grudniu 1958 roku został przekazany na złom, a jego zezłomowanie nastąpiło na początku 1959 roku.

Model do sklejania

Dla zainteresowanych historią okrętów wojennych i marynarką wojenną, Revell przygotował model do sklejania, będący reprodukcją pancernika H.M.S. King George V. Model został wykonany w skali 1:570 i składa się ze 125 elementów. Po złożeniu, model osiąga długość 400 mm. Model brytyjskiego pancernika jest dostępny na stronie producenta revell.com.pl.

Więcej recenzji modeli do sklejania można znaleźć na stronie http://revellsklep.tumblr.com/

Dodaj Komentarz