Pielęgnacja basenów ogrodowych

Opublikowane przez Redakcja 05/10/2011 0 Komentarzy 733 odsłon

Decydując się na budowę basenu w ogrodzie, lub zakup stacjonarnej konstrukcji warto pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji, by jak najdłużej można było cieszyć się z jego użytkowania.

basen ogrodowyJednym z najistotniejszych czynników, na jaki należy zwracać wiele uwagi jest zachowanie czystości znajdującej się w nim wody. Pomóc w tym może odpowiednio dobrany układ filtrujący. Baseny kąpielowe w większości wymagają montażu filtrów pisakowych, które najlepiej poradzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Nie należy zapominać również o środkach chemicznych, jakimi regularnie należy czyścić baseny ogrodowe, szczególnie te znajdujące się na odsłoniętej przestrzeni. Przed ich zastosowaniem konieczne jest mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń ze ścian i dna zbiornika, np. za pomocą odkurzacza, przy suchej powierzchni.

Warto zastanowić się nad inwestycją w zadaszenie basenu. Dzięki temu  stanie się on zdecydowanie mniej podatny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie zapewni podniesienie komfortu odczuwalnego przez użytkowników. Możliwe stanie się wówczas użytkowanie basenu w czasie niepogody, podgrzewanie wody, wydłużenie sezonu kąpielowego, a nawet optyczne powiększenie zbiornika.

Kolejną kwestią o której nie można zapomnieć jest odpowiednie ocieplenie. Basen ogrodowy najlepiej wzmocnić pianką poliuretanową, izolującą spód i boki, podnosząca temperaturę wody, nawet o kilka stopni. Praktycznym rozwiązaniem okazać się może zastosowanie tutaj rozmaitych pokryć solarycznych – folii komórkowych, kolektorów słonecznych, wymienników ciepła albo samych podgrzewaczy.

Zakup basenu stacjonarnego to zazwyczaj wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a zbudowanie trwałej konstrukcji wymaga ponad 10-krotnie większych nakładów pieniężnych. Warto więc, decydując się na tego typu rozwiązanie zadbać o to, by jak najdłużej można było cieszyć się jego urokami. W końcu to inwestycja na długie lata.

Dodaj Komentarz