Pieprzyki i znamiona na skórze – czy są niebezpieczne?

Opublikowane przez ekipeo 06/05/2019 0 Komentarzy 1260 odsłon

Zmiany na skórze są nieodłącznym elementem ciała każdego człowieka. Niektóre pojawiają się już w łonie matki, inne nabywane są z wiekiem. Większość z nich jest zupełnie niegroźna, ale zdarzają się przypadki, kiedy początkowo niepozorny pieprzyk zagraża zdrowiu, a nawet życiu.

Czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka jakie mogą przyczynić się do powstania zmian nowotworowych znajduje się promieniowanie UVA i UVB. Nadmierne opalanie zwiększa ryzyko zachorowania nawet o 70%.  Znaczenie mogą mieć również czynniki genetyczne. Mimo, że czerniak nie jest chorobą dziedziczną, osoby spokrewnione z chorym są nieco bardziej podatne na zachorowanie.

Diagnostyka znamion

Obawy dotyczące znamion pojawiają się zwłaszcza w okresie letnim, kiedy skóra wystawiona jest na działanie intensywnych promieni słonecznych. W zapobieganiu powstania nowotworu niezwykle ważna jest samokontrola. Należy regularnie obserwować wszystkie znamiona i pieprzyki, a w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian zgłosić się do specjalisty, który zdecyduje o usunięciu potencjalnej niebezpiecznej zmiany.

Obawy powinny się pojawić, gdy na skórze powstają liczne nowe znamiona lub istniejące pieprzyki zmieniają swoją wielkość, a ich rozmiar przekroczył 5mm. Ponadto, mają one różne barwy i odcienie, są asymetryczne, ich brzegi są poszarpane lub rozlane. Sygnałem powinno być również zauważenie znamienia, które wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry.

Usuwanie znamion

Istnieje kilka sposobów na usunięcie znamion. Pieprzyki o łagodnym charakterze mogą zostać wyeliminowane za pomocą lasera. Znamiona, które natomiast wskazują na pojawienie się nowotworu muszą zostać usunięte chirurgicznie – za jednym razem, w całości, nawet z marginesem zdrowej skóry. Następnie poddawane są badaniu histopatologicznemu, aby sprawdzić, czy nie mają charakteru nowotworowego. Co ważne, badanie to nie może zostać przeprowadzone na wycinku znamiona, ponieważ zwiększa to niebezpieczeństwo jego zezłośliwienia.

Dodaj Komentarz