Pierwsze kroki na drodze do zdrowia. Odzież i obuwie do biegania

Opublikowane przez ekipeo 02/06/2016 0 Komentarzy 1608 odsłon

odziez do bieganiaA więc zdecydowałeś? Od jutra zaczynasz biegać? Masz już mocne postanowienie, odpowiednio ułożony plan dnia i kieszenie pełne determinacji? Świetnie. Brakuje ci jeszcze odpowiedniego sprzętu, bez którego twoja przygoda z bieganiem może zakończyć się szybko i boleśnie. Brakuje ci właściwych butów i odzieży dla biegaczy. Jak je zdobyć?

Na dobry start

Tak naprawdę problemem nie jest to, jak je zdobyć, gdyż sklepów sportowych stacjonarnych i internetowych mamy coraz więcej (a zwłaszcza tych, które specjalizują się w akcesoriach dla biegaczy), ale które wybrać. A wybierać należy zawsze według tych samych wskazówek.

Buty dla początkujących biegaczy

Mówi się, że bieganie to najtańsza dyscyplina sportu. Faktycznie, do biegania niezbędne jest jedynie nasze własne ciało. Dobrze jednak, zwłaszcza na początku, nieco wspomóc je odpowiednim sprzętem, a w szczególności butami.

Jak możemy dowiedzieć się od SportService odpowiednio dobrane buty dla biegacza są najważniejsze. To one odpowiadają za jego zdrowie i komfort ruchu. Wprawdzie doświadczony biegacz o niewielkiej masie ciała jest w stanie biegać w samych tenisówkach lub nawet boso, jednak zdecydowanie nie jest to zalecane początkującym amatorom tego typu wysiłku fizycznego. Im jesteśmy ciężsi i im słabsze są nasze mięśnie oraz stawy, tym ważniejsze są dla nas solidne buty do biegania. – https://sportserviceplblog.wordpress.com/category/baza-wiedzy/

Należy również pamiętać o ich regularnej wymianie. Przyjmuje się, że początkujący biegacze powinni zmieniać buty na nowe co 1000 km, to jest co około 80-130 przebiegniętych godzin. Oczywiście, należy przy tym pamiętać, iż wpływ na zużycie obuwia biegowego ma nie tylko masa ciała biegacza, ale i nawierzchnia, po której najczęściej się porusza. Im jest ona twardsza, tym szybszej degradacji ulega konstrukcja buta.

Nie warto przy tym kierować się jedynie oceną optyczną stanu buta. Może on bowiem wyglądać na zupełnie nowy, lecz stracić już zupełnie właściwości amortyzujące, czyli, mówiąc kolokwialnie – zostać zupełnie rozdeptany.

Odzież dla bardziej zaawansowanych

Początkującym biegaczom w zupełności wystarczą bawełniane koszulki, krótkie spodenki czy dresy. Jednak wraz ze zwiększanym dystansem, wzrasta też zapotrzebowanie na specjalistyczną odzież zaprojektowaną i wykonaną specjalnie z myślą o biegaczach. Warto więc na pewnym etapie zaopatrzyć się w specjalną bieliznę termo aktywna, kurtki, czy zestaw tzw. „obciślaków” – obcisłych legginsów w wersji letniej i zimowej (ocieplanej).

Dodaj Komentarz