Pisanie pracy magisterskiej

Opublikowane przez Redakcja 04/12/2010 0 Komentarzy 948 odsłon

Jestem studentką, w zeszłym roku udało mi się obronić prace magisterską co jest dla Mnie bardzo dużym osiągnięciem, ponieważ kosztowało mnie to dużo energii i poświecenia czasu a także nerwów. Chciałabym przybliżyć niektórym wymaganie formalne oraz pomóc udzielając pewnych wskazówek.

Prace dyplomowe pisze się na ostatnim roku studiów pod okiem opiekuna. Jest to pierwsza tak obszerna i poważna praca studenta, która musi spełniać postawione wymagania. Prace magisterskie mają na celu udowodnić ze studenci są w stanie sami przeprowadzić pracę badawczą i umieją przeprowadzić własne analizy literaturoznawce, potrafią rozwiązać pod opieką opiekuna proste zagadnienia naukowe. Musi dowieść także ze umieją uporządkować myśli pod względem logicznym i poprawnym.

Praca dyplomowa jest oceniania przeważnie przez dwie osoby według pewnych zasad. Ocenia się czy treść pracy odpowiada wybranemu tematowi pracy.  Uwagę zwraca się również na układ pracy, kolejność działów itp.  Recenzenci doszukują się również poprawności w charakterystyce i doborze wykorzystanych źródeł. I oczywiście ocenia się także poprawność językową pracy oraz opanowanie sztuki pisania.
Tematy na które można pisać prace zaliczeniowe są ogłaszane przeważnie na przełomie marca i  kwietnia roku poprzedzającego ostatni rok studiów. Wybrane tematy potwierdza się wypełnianiem formularzu i własnoręcznym podpisaniem go przez studenta i opiekuna.

Student ma możliwość uczestniczenia  w seminariach dyplomowych które pomagają przygotować prace na dobrym poziomie formalnym i metrycznym a także udzielają wskazówek które pomogą studentowi podczas egzaminu dyplomowego. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam do korzystanie z tego typu seminariów.

Kolejna ważną rzeczą którą powinna zawierać praca magisterska jest układ stron. Jest to bardzo ważne aby zachować poprawna kolejność.

Egzamin dyplomowy przebiega w następujący sposób: komisja sprawdza ocenę pracy magisterskiej prze recenzentów oraz liczbę wymaganych wpisów w indeksie. Następnie podczas 10-15 minut to student prezentuje wyniki swojej pracy. Następnie członkowie komisji zadają studentowi pytania na temat pracy, później zadają pytanie z zakresu studiów. Po odpowiedzi na te pytanie komisja ma naradę na której konsultują wynik końcowy, po czym ogłaszają go studentowi.

Pisanie prac jest bardzo czasochłonne więc powstaje coraz więcej firm które oferują pomoc w pisaniu prac magisterskich, licencjackich oraz innego typu prac zaliczeniowych.

Dodaj Komentarz