Płyn chłodniczy

Opublikowane przez Redakcja 28/11/2013 0 Komentarzy 808 odsłon

Samochodowe płyny chłodzące to płyny stosowane w układach chłodzenia zamiast wody, charakteryzujące się znacznie niższą od wody temperaturą krzepnięcia i wyższą temperaturą wrzenia. Wytwarzane są na bazie glikolu etylenowego zazwyczaj w kilku odmianach, które różnią się składem i przeznaczeniem. Płyny te sprzedawane są najczęściej w postaci gotowego roztworu wodnego lub koncentratu do rozcieńczenia z wodą destylowaną. Zawierają domieszki zapobiegające pienieniu się płynu, powstawaniu różnego rodzaju uszkodzeniom.

Sprawdź stan

samochodSprawdzenia podstawowych właściwości płynu chłodniczego najlepiej dokonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jeżeli chcemy sprawdzić ilość płynu możemy sami zobaczyć jego stan podnosząc maskę. W celu bardziej skomplikowanych zabiegów wizyta w warsztacie będzie nieunikniona. Do sprawdzenia tego, czy nasz płyn nie potrzebuje wymiany będzie potrzebny specjalny tester, który pozwoli na szybki pomiar temperatury zamarzania i wrzenia płynu. Takie testery zawierają przezroczysty Dodatkowo zbiornik, który pozwala też ocenić klarowność płynu w układzie chłodzenia. Dzięki temu mechanik jest też w stanie wykryć ewentualne zanieczyszczenia takie jak rdza i czy innego rodzaju osady.

Kiedy wymieniać?

Częstotliwość wymiany płynu chłodniczego zależy od rodzaju zastosowanego płynu oraz zaleceń producenta samochodu. Najczęściej spotykane płyny chłodnicze zachowują swoje właściwości przez okres od 1 do 3 lat. Podczas wymiany płynu do chłodnic na nowy należy wypłukać układ chłodzenia. Do tego celu stosowane są różnego rodzaju preparaty, które przywracają wydajność układu chłodzenia poprzez usunięcie szkodliwych nalotów rdzy, kamienia oraz tłustych i oleistych osadów.

Sposób na wycieki

Wycieki w układzie chłodzenia pojawiają się najczęściej na skutek uszkodzeń mechanicznych. Kiedy może dojść do takiego uszkodzenia? Przykładowo poprzez uderzenie kamienia w chłodnicę lub też przez przeżarcie metalu przez rdzę. Jeżeli w samochodzie zauważalne są wycieki płynu, warto spróbować uszczelniacza do chłodnic. Taki preparat zazwyczaj zawiera włókna kevlaru, stosowanego między innymi do produkcji kamizelek kuloodpornych. Kevlar charakteryzuje się ogromną wytrzymałością i odpornością na zużycie.

Uzupełnianie ubytków

Zauważyłeś ubytki płynu chłodniczego? Powinieneś jak najszybciej zareagować. Ubytki płynu chłodniczego należy natychmiast uzupełnić. Na rynku dostępnych jest wiele płynów, ale też koncentratów płynów do chłodnic. Przeważnie mają one pojemność 1 l. Płyny są częściej wybierane, choć koncentraty sprawdzają się równie dobrze. Można je wykorzystywać również przed zimą- kiedy konieczne jest obniżenie temperatury zamarzania płynu. Pamiętaj, że odpowiedni płyn zapewnia odpowiednie działanie chłodnicy. Warto zajrzeć na bloga nowechlodnice.pl – jest tam wiele ciekawych informacji o tej tematyce.

Dodaj Komentarz