Płytki z marmuru czy granitu?

Opublikowane przez ekipeo 31/03/2011 0 Komentarzy 1064 odsłon

Planując łazienkę, schody czy chociażby pewne prace w ogródku z wykorzystaniem kamieni, warto się zapoznać z ich różnymi typami. Każda skała posiada swoje zalety, ale także wady. Do wyboru są szlachetne, stworzone przez naturę surowce, takie jak marmur i sztuczne odmiany wyprodukowane przez człowieka, przykładowo trawertyn. Skupmy się jednak na tych pierwszych.

W wyniku erupcji wulkanu na powierzchnię ziemi wydostaje się lawa. Podczas jej stygnięcia zachodzi proces krystalizacji, w którym to powstaje jedna z najtwardszych skał – granit. Jest on skałą o bardzo złożonej strukturze, gdyż zawiera między innymi kwarc, skalenie oraz kilka minerałów skałotwórczych. Warto zaznaczyć, że mimo swojej wytrzymałości jest on materiałem łupliwym, a więc stosunkowo łatwo jest go formować.

Jednym z najpopularniejszych produktów z niego powstających stanowią oczywiście płytki granitowe. Powierzchnia granitu ma strukturę ziarnistą, jednak może zostać wypolerowana. Zabieg ten pozwala na wydobycie prawdziwej głębi barw i uczynienie go idealnym materiałem dekoracyjnym. Gama kolorów obejmuje między innymi klasyczne szarości i brązy, ale także ekstrawagancką żółć, czerwień czy zieleń. Można również znaleźć granity szaro-różowe czy stalowo-niebieskie. Na jego korzyść przemawia także stosunkowo niska cena.

Jeśli jednak poszukujemy czegoś bardziej wyjątkowego i pragniemy, aby nasze domostwo czy ogród wyglądały bardziej elegancko i zamożnie, warto wziąć pod uwagę marmur. Jest ona zbudowana praktycznie z jednego minerału. Podobnie jak w przypadku granitu, jego powierzchnia jest podatna na proces polerowania i odporna na ścieranie. Skałę tą wykorzystuje się głównie do wytwarzania pomników i innych ogrodowych dekoracji, lecz nie tylko.

Bardzo popularne są płytki marmurowe, które świetnie nadadzą każdemu pomieszczeniu charakteru i luksusu. Marmur także jest łatwy w obróbce, dzięki czemu nie będzie problemu z dopasowaniem kształtu. Wśród dostępnych barw znajdziemy między innymi jasny biały, żółty, poprzez różowy, aż do całkiem czarnego. Warto dodać, że skała ta idealnie komponuje się z otoczeniem.

Podsumowując, podczas remontu czy budowy, dostępna jest cała gama produktów, które możemy wykorzystać. Wszystko zależy od pomieszczenia jakie pragniemy zagospodarować oraz od zasobów naszego budżetu. Skorzystajmy z porady specjalisty w sklepie, które profesjonalnie doradzi nam, jaki materiał powinniśmy wykorzystać, tak, aby w przyszłości podziwiać efekt końcowy, a nie żałować wyboru złego kamienia.

Dodaj Komentarz