Polacy coraz rzadziej sięgają po książki

Opublikowane przez Redakcja 13/07/2012 1 Komentarz 926 odsłon

Eksperci od kilku lat biją na alarm. Z roku na rok znacząco spada odsetek ludzi, którzy czytają. Nie chodzi jednak jedynie o regularne sięganie na biblioteczne półki.

Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową aż 56% naszego społeczeństwa nie przeczytało w 2011 roku żadnej książki. Wydawać by się mogło, że przynajmniej dzieci uczęszczające do szkół powinny poprawiać te statystyki. Niestety – ankiety przeprowadzone wśród uczniów dowodzą, że aż 30% z nich nie czyta w ciągu miesiąca tekstu dłuższego niż trzy strony. Nie chodzi tutaj tylko o lektury i innego typu książki, ale również o strony internetowe. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli młodzi ludzie znajdują na portalach ciekawe artykuły, których długość przekracza jedną stronę to nie czytają ich nawet do końca.

Jest to smutny fakt, ponieważ na rynku co jakiś czas pojawiają się wartościowe książki przeznaczone specjalnie dla tej grupy wiekowej, a badanie wykazują, że literatura młodzieżowa ma coraz mniej swoich czytelników.

Fakt nieczytania nie jest jednak w żaden sposób uzależniony od płci, wieku, pozycji społecznej czy poziomu wykształcenia. Wśród osób z wyższym wykształceniem aż 1/4 przyznaje, że w ciągu roku nie przeczytało absolutnie żadnej książki, nawet w wersji elektronicznej.

Nasze biblioteki i księgarnie świecą pustkami. Może należałoby przypomnieć społeczeństwu co tak naprawdę potrafi nam dać dobra książka. Jak wciąga nas w swoje wnętrze i porusza naszą wyobraźnię. Na rynku istnieje tak wiele różnorodnych kategorii książek: poezja, horrory, książki podróżnicze, fantasy, książki dla fizjoterapeutów science-fiction, literatura piękna czy nawet pozycje zawierające przepisy kulinarne. Z całą pewnością każdy z nas jest w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie.

There is 1 Comment

  1. Tomka pisze:

    To że dużo ludzi nie chodzi do bibliotek po książki, to nie znaczy że nie czyta. Większość korzysta już nowych technologii, np. czyta e-booki na tabletach, netbookach i innych…

Dodaj Komentarz