Pomiar wibracji na placu budowy – dlaczego jest tak istotny?

Opublikowane przez ekipeo 12/11/2020 0 Komentarzy 428 odsłon

Inwestycja zakładająca prace budowlane na szerszą skalę, wymaga od inwestora nie tylko precyzyjnego zaplanowania przebiegu prac, organizacji ekip i sprzętu, ale także zapewniania bezpieczeństwa na placu budowy, a także w jego sąsiedztwie. Należy dokładnie przeanalizować planowane prace, a także wpływ, jaki mogą mieć one na otoczenie. Działalność ciężkiego sprzętu, roboty rozbiórkowe, wbijanie pali i wszelkie tego rodzaju prace wywołują bowiem silne wibracje. Wibracje te mogą więc mieć bezpośredni wpływ na zachowanie się terenu, a tym samym w skrajnych sytuacjach stwarzać zagrożenie dla przyległych budynków, zwłaszcza w przypadku, gdy są to zabudowania stare, o osłabionej konstrukcji.

Jak zabezpieczyć sąsiedztwo placu budowy?

Nawet jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy znajdują się budynki, dla których prace budowlane mogą stanowić potencjalne zagrożenie, nie oznacza to, że muszą być one przerwane lub zaniechane całkowicie. Nowoczesne systemy monitorowania wibracji dają bowiem szereg możliwości, przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu. Monitoring wibracji jest niezwykle ważny i pomocny w przypadkach prac z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, którego wibracje mogą przenosić się na pobliskie budynki przez podłoże gruntowe.

pomiar wibracji

Pomiar wibracji – co to takiego?

Specjalistyczne sprzęty do pomiaru wibracji pozwalają na zabezpieczenie placu budowy, a także sąsiednich, zagrożonych budynków. Przed rozpoczęciem prac, należy umieścić odpowiednie czujniki wibracji w miejscach, które chcemy monitorować. W momencie, kiedy monitoring wibracji wskaże, że poziom wibracji jest zbyt wysoki i może stanowić zagrożenie, możliwe jest niezwłoczne przerwanie prac, a także zmiana sprzętu, na taki, który umożliwi wykonanie danego działania w sposób bezpieczny dla otoczenia. Pomiar wibracji chroni nie tylko budynki, ale przede wszystkim chroni inwestora, przed potencjalnymi kosztami, związanymi z uszkodzeniem podczas prac budowlanych pobliskich budowli, a nawet przed wstrzymaniem całej inwestycji.

Dodaj Komentarz