Pompa głębinowa w systemach wodociągowych

Opublikowane przez Redakcja 17/12/2012 0 Komentarzy 878 odsłon

O prawidłowym funkcjonowaniu instalacji wodociągowej decydują poszczególne jej części składowe. Jednym z niezbędnych urządzeń odpowiadających za przepływ wody jest pompa głębinowa czerpiąca z najniżej położonych źródeł.

Instalacja wodociągowa i instalacja sanitarna odpowiadają za dostarczanie do budynków wody użytkowej. Urządzenia tworzące instalacje regulują sprawny przepływ wody, odpowiednie jej ciśnienie i temperaturę. Mechanizmem pracującym niemal u samego źródła jest pompa głębinowa, które czerpią czystą i zimną wodę bezpośrednio ze źródła lub z ujęcia. Wielkość takiej pompy zależy od głębokości ujęcia. Wysokiej jakości funkcjonowanie pompy głębinowej gwarantują silniki elektryczne zatapiane, które posiadają przyłącze kołnierzowe. Pompę zawsze należy instalować zgodnie z jej parametrami, aby jej praca była maksymalnie ekonomiczna, a tym samym ekonomiczna i długotrwała.

Pompy głębinowe to pompy obiegowe, wielostopniowe, o układzie szeregowym, montowane na samym silniku głębinowym. Sposób montażu opiera się na układzie pionowym, przy czym na dole znajduje się  zatapialny silnik elektryczny, zaś na górze głębinowa pompa wirowa. Istotnymi elementami pompy są również: korpus ssawny chroniony przez sito wlotowe, kierownica i wirnik promieniowy bądź diagonalny, a także korpus zaworu zwrotnego oraz korpus zaworu końcowego zamykające pompę. Dzięki takiej konstrukcji woda jest skutecznie pobierana i dostarczana do instalacji wodociągowej, a następnie sanitarnej, gdzie jej regularny obieg warunkują kolejne mechanizmy.

W przypadku instalacji sanitarnej istotne znaczenie mają pompy cyrkulacyjne i zestawy hydroforowe, których współpraca zapewnia stały dopływ wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Dodaj Komentarz