Poznaliśmy poziom biznesu w Polsce. W przyszłym roku poznamy poziom biznesu na Podkarpaciu

Opublikowane przez ekipeo 25/03/2015 0 Komentarzy 3351 odsłon

shutterstock_122772919

Raport Doing Business, przygotowany przez Bank Światowy na rok 2015, wskazuje na awans Polski na 32 miejsce spośród 189 ujętych w rankingu krajów. Tak dobra pozycja wskazuje jasno, że polski biznes ma się coraz lepiej. Jednak czy ta poprawa jakości dostrzegana jest również w tak oddalonych od centrum regionach kraju jak Podkarpacie?

Awans Polski w rankingu Doing Business

Według słów Mariny Wes, menadżera Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich, tak wysoka (najwyższa w dotychczasowej historii raportów Doing Business) pozycja Polski w ogłoszonym właśnie rankingu „(…) jest efektem systematycznych wysiłków reformatorskich rządu i budzących szacunek osiągnięć – mam tu na myśli poprawę klimatu dla biznesu i pokryzysowe przyspieszenie wzrostu gospodarczego”. W istocie, trudno nie zauważyć faktu, że w ciągu ostatnich lat Polska okazała się jednym z liderów w Europie Środkowej, jeśli chodzi o wprowadzanie w życie reform regulacyjnych.

Nieco innego zdania na temat obecnej sytuacji polskiego biznesu jest znany ekonomista Ryszard Petru. W notatce prasowej opublikowanej przez PAP uznaje awans Polski za umiarkowany sukces. „Jeśli popatrzymy na inne kraje, to w wielu z nich pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu bardziej niż u nas, więc na ich tle nie wypadamy tak źle. Na tle innych krajów nastąpiła poprawa” – wyjaśnia Petru – „ale jeszcze wiele rzeczy trzeba zreformować, dlatego studziłbym optymizm”.

Będzie ranking dla biznesu w poszczególnych regionach Polski

Czy pozytywne zmiany w polskim biznesie dostrzec można także na Podkarpaciu? Różnego rodzaju ankiety, w tym i ta przeprowadzona przez redakcję Podkarpackiego Portalu Gospodarczego – PPG24.pl – https://www.ppg24.pl/klimat-dla-biznesu/inwestycje, wskazują, że ciągle są z tym problemy. Przyczyną tego stanu rzeczy ma być fakt, że pozycja Polski w rankingu Banku Światowego nie wpływa w żaden sposób na największą bolączkę, z jaką zmagają się podkarpaccy przedsiębiorcy, czyli na brak dostępu do kapitału, który mógłby zaspokoić w pełni ich bieżące potrzeby.

Pełną odpowiedź na sytuację w poszczególnych rejonach Polski może dać przyszłoroczny ranking Subnational Doing Business, który już teraz został zapowiedziany przez Bank Światowy. Zestawienie to ma ocenić jakość otoczenia biznesu w 18 polskich miastach, we wszystkich regionach kraju.

Dodaj Komentarz