Praca dyplomowa, krok pierwszy – temat i teza

Opublikowane przez Redakcja 12/08/2014 0 Komentarzy 2402 odsłon

Pisanie pracy dyplomowej to bardzo ważny krok, który sprzyja rozwojowi człowieka, a także pomaga mu w uzyskaniu upragnionego tytułu naukowego.

Co na początek?

Napisanie i obrona pracy dyplomowej jest głównym warunkiem uzyskania wyższego wykształcenia. W tym celu wybieramy kolejno dziedzinę, promotora, temat, po czym formułujemy tezę i cel  pracy. Nie ma możliwości poprawnego jej napisania przy pominięciu któregokolwiek z powyższych kroków. W trakcie takich rozważań każdy student musi pamiętać o swoich zainteresowaniach, umiejętnościach i zdolnościach. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, iż przygotowywana i napisana przez niego praca naukowa będzie dobra.

Temat i teza

Temat pracy dyplomowej powinien być konkretny i szczegółowy oraz zostać maksymalnie zawężony. W przypadku gdy, jest zbyt ogólny istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż sama praca pisanierównież taka będzie.

Przed zatwierdzeniem wybranego przez nas tematu należy sprawdzić czy bibliografia związana z zagadnieniem, o którym chcemy pisać nie jest zbyt wąska. To bardzo istotne, ponieważ niezbędną częścią pracy dyplomowej jest odwoływanie się do wcześniejszych opinii związanych z opisywanym tematem. Dobrze jest też od razu zastanowić się czy temat będzie łatwo rozwinąć i zaplanować ogólny zarys pracy.

Tezę najlepiej sformułować od razu po wyborze tematu pracy dyplomowej. Dzięki temu od samego początku będziemy widzieli o czym dokładnie mamy pisać i w jaki sposób. Dalszy ciąg naszej pracy będzie bowiem próbą udowodnienia i przekonana czytelnika o słuszności postawionej przez nas tezy.

Warto wiedzieć

Dobra teza powinna być swego rodzaju pomysłem, efektem bardzo uważnej analizy tematu, a nawet i całkowicie nowym rozwiązaniem, dodatkowo musi zawierać kilka ważnych cech, takich jak zrozumiałość, otwartość oraz sugestywność.

Artykuł powstał we współpracy z

Dodaj Komentarz