Problemy w nauce języka czeskiego

Opublikowane przez Redakcja 20/08/2013 1 Komentarz 1387 odsłon

Język czeski może wydawać się prostym do opanowania ze względu na wiele podobieństw. Mamy wrażenie, że bez problemu możemy zrozumieć naszych południowych sąsiadów, ich mowę i pismo. Jednak w rzeczywistości nie wszystko jest takie proste.

Tłumaczenia języka czeskiegoOsoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tym językiem, mogą być przekonani, że nie ma nic trudnego w jego przyswojeniu. Niestety to tylko stereotypy, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Łatwość w posługiwaniu się językiem czeskim może wydawać się szczególnie w początkowej fazie nauki. Dla każdego nowicjusza problemem będzie jedynie wymowa  „ř” i dźwięcznego „h”. Kwestie fonetyczne sprawiają sporo problemów, ale są niezwykle ważne. Po pewnym czasie można oswoić się z poprawną wymową.

Najważniejsza w nauce jest systematyczność. Czasem wystarczy 15-20 minut dziennie utrwalania materiału, aby przejść do trudniejszych zagadnień. Jednak z każdym stopniem trudności należy zwiększać nieco czas poświęcony na naukę.

Warto też słuchać zagranicznego radia i przeglądać prasę. Takie ogólne obeznanie pozwoli nam obeznać się w jakimś stopniu z językiem.
Jeżeli opanujemy język do perfekcji, może to nam przynosić zyski w postaci wynagrodzenia, bądź po prostu lepszej pozycji na rynku pracy. Później można założyć jak Jerzy Cieślar – tłumacz polsko-czeski i szlifować swoje umiejętności.

Dużo łatwiejszym (z grupy języków słowiańskich) będzie język słowacki. Przy odpowiednim rozplanowaniu czasu, w przeciągu jednego miesiąca można biernie posługiwać się tym językiem.

Mimo wszystko w naukę każdego języka trzeba włożyć odpowiednią ilość czasu i zaangażowania. Przy systematyczności – która jest kluczowym elementem – można osiągnąć naprawdę wiele.

There is 1 Comment

  1. Tommy pisze:

    Język czeski należy do mniej popularnych, aczkolwiek bardzo ciekawych języków. Umiejętność posługiwania się tymi wszystkimi, nieraz śmiesznymi zwrotami, może robić duże wrażenie. Ostatnio widziałem nawet kurs języka niemieckiego po angielsku – http://www.berlitz.pl/en/programs_for_adults/learn-german-the-berlitz-way.html . Jest adresowany głównie do obcokrajowców, ale jest to z pewnością ciekawa forma nauki.

Dodaj Komentarz