Profilaktyka zdrowotna. O czym warto pamiętać?

Opublikowane przez ekipeo 26/06/2015 0 Komentarzy 1375 odsłon

Medycyna XXI wieku to nie tylko leczenie, ale również zapobieganie. Dlatego też ważną jej częścią jest profilaktyka zdrowotna, która pozwala zapobiegać chorobom bądź innym dolegliwościom, a w przypadku ich wystąpienia umożliwia ich często skuteczne leczenie.

O tym, że zdrowie w życiu człowieka jest najważniejsze, zapewne każdy wie. Jednak nie każdy wie, jak prawidłowo o nie zadbać. Prowadzenie zdrowego stylu życia i zdrowe odżywianie to czasami za mało, zwłaszcza w przypadku predyspozycji genetycznych zwiększających ryzyko wystąpienia określonych chorób, które niestety późno zdiagnozowane mogą powodować poważne powikłania, a nawet zagrażać życiu. Dlatego tak ważna jest, mająca charakter prewencyjny, profilaktyka zdrowotna, która ułatwia leczenie między innymi schorzeń układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, a nawet cukrzycy.

Zapobieganie i leczenie

Powszechnie profilaktyka kojarzy się przede wszystkim z zapobieganiem chorobom. Jednak w tym ujęciushutterstock_68095135 definicja tego działu medycyny jest niepełna. Profilaktyka zdrowotna to również wczesne wykrywanie i leczenie zdiagnozowanych dolegliwości, co bardzo często pozwala na niemal całkowity powrót do zdrowia. W profilaktyce zdrowotnej wyróżnia się cztery fazy:

 • wczesną – utrwalająca wzorce związane z ideą zdrowego stylu życia,
 • pierwotną – zapobiegającą w związku z kontrolowaniem czynników ryzyka,
 • wtórną – przeciwdziałającą poprzez wykonywanie badań pozwalających na wczesne wykrywanie i leczenie,
 • hamującą rozwój choroby, a w efekcie zmniejszającą ryzyko wystąpienia powikłań.

Idea prozdrowotna

W profilaktyce bardzo ważna jest promocja zdrowia, co obecnie realizowane jest poprzez liczne kampanie społeczne i edukację prozdrowotną. Mimo wciąż rosnącej świadomości na temat profilaktyki, nadal wielu ludzi zapomina o najprostszych, ale jakże skutecznych działaniach pozytywnie wpływających na stan organizmu.

Aby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, zaleca się:

 • dietę zbilansowaną, bogatą w składniki odżywcze, witaminy i sole mineralne,
 • aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu,
 • rezygnację z nałogów,
 • odpoczynek i odpowiednią ilość snu,
 • unikanie stresu,
 • regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

W przypadku profilaktyki istotne znaczenie ma samokontrola zdrowia polegająca na stosowaniu się do założeń idei prozdrowotnej, stałym kontakcie z lekarzem oraz obserwacji własnego organizmu. Bardzo ważna jest również konsekwencja, której niestety brakuje wielu osobom tłumaczącym się najczęściej brakiem czasu.

Technologia w służbie zdrowiu

shutterstock_116623513Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest obecnie wykonywanie bardzo szczegółowych badań diagnostycznych. Specjalistyczny sprzęt jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, a nawet precyzyjne badania laboratoryjne pozwalają na wykrywanie nawet najmniejszych zmian chorobowych w organizmie, dzięki czemu leczenie może być podjęte bardzo wcześnie.

Dostępne są również aplikacje pozwalające na samodzielną kontrolę stanu własnego zdrowia. Przykładem jest system VirtualMedLab, za pomocą którego możliwa jest:

 • interpretacja wyników badań,
 • ocena kondycji fizycznej organizmu,
 • weryfikacja ryzyka wystąpienia choroby wynikającej z uwarunkowań genetycznych.

Aplikacja została wyposażona w szereg funkcjonalności, dzięki czemu wprowadzane dane są szczegółowo analizowane, co w efekcie daje rozbudowaną diagnozę. Oprócz interpretacji wyników badań diagnostycznych, diagnoza zawiera zalecenia związane ze stanem zdrowia osoby weryfikującej swoje badania. Wśród nich mogą znaleźć się takie informacje, jak: rozpoznanie symptomów, określenie stanu zdrowia, wskazane badania dodatkowe, ewentualna terapia, możliwe przeciwwskazania, kontrola dozowania leków, zalecana dieta.

Więcej informacji:

Dodaj Komentarz