Profilaktyka zdrowotna. O czym warto pamiętać?
Medycyna XXI wieku to nie tylko leczenie, ale również zapobieganie. Dlatego też ważną jej częścią jest profilaktyka zdrowotna, która pozwala zapobiegać chorobom bądź innym dolegliwościom, a w przypadku ich wystąpienia umożliwia ich często skuteczne leczenie.
O tym, że zdrowie w życiu człowieka jest najważniejsze, zapewne każdy wie. Jednak nie każdy wie, jak prawidłowo o nie zadbać. Prowadzenie zdrowego stylu życia i zdrowe odżywianie to czasami za mało, zwłaszcza w przypadku predyspozycji genetycznych zwiększających ryzyko wystąpienia określonych chorób, które niestety późno zdiagnozowane mogą powodować poważne powikłania, a nawet zagrażać życiu. Dlatego tak ważna jest, mająca charakter prewencyjny, profilaktyka zdrowotna, która ułatwia leczenie między innymi schorzeń układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, a nawet cukrzycy.
Zapobieganie i leczenie
Powszechnie profilaktyka kojarzy się przede wszystkim z zapobieganiem chorobom. Jednak w tym ujęciu definicja tego działu medycyny jest niepełna. Profilaktyka zdrowotna to również wczesne wykrywanie i leczenie zdiagnozowanych dolegliwości, co bardzo często pozwala na niemal całkowity powrót do zdrowia. W profilaktyce zdrowotnej wyróżnia się cztery fazy:
- wczesną – utrwalająca wzorce związane z ideą zdrowego stylu życia,
- pierwotną – zapobiegającą w związku z kontrolowaniem czynników ryzyka,
- wtórną – przeciwdziałającą poprzez wykonywanie badań pozwalających na wczesne wykrywanie i leczenie,
- hamującą rozwój choroby, a w efekcie zmniejszającą ryzyko wystąpienia powikłań.
Idea prozdrowotna
W profilaktyce bardzo ważna jest promocja zdrowia, co obecnie realizowane jest poprzez liczne kampanie społeczne i edukację prozdrowotną. Mimo wciąż rosnącej świadomości na temat profilaktyki, nadal wielu ludzi zapomina o najprostszych, ale jakże skutecznych działaniach pozytywnie wpływających na stan organizmu.
Aby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, zaleca się:
- dietę zbilansowaną, bogatą w składniki odżywcze, witaminy i sole mineralne,
- aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu,
- rezygnację z nałogów,
- odpoczynek i odpowiednią ilość snu,
- unikanie stresu,
- regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
W przypadku profilaktyki istotne znaczenie ma samokontrola zdrowia polegająca na stosowaniu się do założeń idei prozdrowotnej, stałym kontakcie z lekarzem oraz obserwacji własnego organizmu. Bardzo ważna jest również konsekwencja, której niestety brakuje wielu osobom tłumaczącym się najczęściej brakiem czasu.
Technologia w służbie zdrowiu
Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest obecnie wykonywanie bardzo szczegółowych badań diagnostycznych. Specjalistyczny sprzęt jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, a nawet precyzyjne badania laboratoryjne pozwalają na wykrywanie nawet najmniejszych zmian chorobowych w organizmie, dzięki czemu leczenie może być podjęte bardzo wcześnie.
Dostępne są również aplikacje pozwalające na samodzielną kontrolę stanu własnego zdrowia. Przykładem jest system VirtualMedLab, za pomocą którego możliwa jest:
- interpretacja wyników badań,
- ocena kondycji fizycznej organizmu,
- weryfikacja ryzyka wystąpienia choroby wynikającej z uwarunkowań genetycznych.
Aplikacja została wyposażona w szereg funkcjonalności, dzięki czemu wprowadzane dane są szczegółowo analizowane, co w efekcie daje rozbudowaną diagnozę. Oprócz interpretacji wyników badań diagnostycznych, diagnoza zawiera zalecenia związane ze stanem zdrowia osoby weryfikującej swoje badania. Wśród nich mogą znaleźć się takie informacje, jak: rozpoznanie symptomów, określenie stanu zdrowia, wskazane badania dodatkowe, ewentualna terapia, możliwe przeciwwskazania, kontrola dozowania leków, zalecana dieta.
Więcej informacji:
Dodaj Komentarz