Program motywacyjny dla pracowników, czyli dobry sposób na zaangażowanie zatrudnionych

Opublikowane przez ekipeo 25/06/2021 0 Komentarzy 548 odsłon

Jak zatrzymać dobrego pracownika? Jak zachęcić zatrudnionych do angażowania się w powierzone obowiązki? Nie masz na to pomysłu? Postaw na program motywacyjny dla pracowników.

Aby zbudować dobry i zaangażowany w swoją pracę zespół nie wystarczy już tylko zaoferowanie dobrej pensji. Coraz więcej osób zwraca uwagę także na to, co więcej ma do zaproponowania firma, z którą ma w planach się związać.

Dziś do jednych z najbardziej podstawowych benefitów pracowniczych zalicza się m.in. pakiet zdrowotny, sportowy, czy tzw. owocowe czwartki. Tego typu dodatki zwykle motywują na początku. Im dłużej pracuje się w danym przedsiębiorstwie, tym chęci do wykonywania powierzonych zadań są mniejsze.

Jak więc utrzymać w firmie już zatrudnionych i zmotywować ich do większej aktywności? Tu może sprawdzić się program motywacyjny dla pracowników. Tego typu rozwiązanie najczęściej rozumie się, jako dodatkowe wynagrodzenie, które mogą otrzymywać zarówno szeregowi pracownicy, jak i kadra zarządzająca, czy nawet członkowie zarządu spółki. Celem programu jest pozyskanie wartościowych pracowników oraz docenienie ich za dotychczasowy wkład w rozwój firmy.

Program motywacyjny dla pracowników: na początku określ jasne zasady

Przystępując do wdrożenia w swojej firmie programu motywacyjnego dla pracowników, na początku należy określić jasno jego zasady. Warto, aby warunki uczestnictwa w programie odpowiadały na potrzeby pracowników.

Z pewnością sprawdzą się w tym wypadku takie rozwiązania, jak np. elastyczność w rozpoczęciu pracy, możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych w sposób zdalny, czy stosowanie zasad work-life-balance (pracodawca powinien doceniać pracownika, dbać o jego dobre samopoczucie, zadowolenie z pracy).

Nie bez znaczenia jest także stworzenie odpowiedniej atmosfery w firmie oraz miejsca pracy, które zachęca i ułatwia wykonywanie obowiązków. Wspólny udział w rozwojowych projektach buduje nie tylko zaangażowanie, ale także i przyjacielskie więzi zarówno między pracownikami, jak i z firmą. Takiej integracji dobrze służą także w tzw. spotkania integracyjne.

Nie bez znaczenia jest także premiowanie pracowników, za dobrze wykonaną pracę. Nagroda za wyniki może być zarówno w postaci finansowej, jak i rzeczowej. W tym drugim przypadku mogą to być np. bilety na jakiś koncert, mecz polskiej reprezentacji itp. Tego typu dodatki sprawdzą się np. z okazji Dnia Dziecka, czy Dnia Kobiet. Firma, pamiętając o pracownikach przy takich okazjach podkreśla, że zależy jej na zatrudnionych.

Program motywacyjny dla pracowników – postaw na Motivation Direct

Jeśli zależy nam na wysoko wykwalifikowanych menadżerach można zaproponować im program motywacyjny dla pracowników o charakterze udziałowym. Perspektywa bycia wspólnikiem to dość dobry bodziec do tego, aby mocno angażować się w powierzone obowiązki. Inną motywacją może być prawo do czerpania korzyści z dobrej kondycji finansowej firmy.

Stosowny i spójny program motywacyjny to świetny sposób na utrzymanie w firmie kluczowych pracowników. To także doskonały patent na ograniczenie nadmiernego odchodzenia zatrudnionych. Ponadto, zmotywowany pracownik lepiej i rzetelniej wykonuje powierzone zadania, rzadziej odnotowuje się jego absencję, co przekłada się także na lepsze relacje z pracodawcą i przełożonymi.

Jeśli zależy ci na tym, aby w swojej firmie wdrożyć skuteczny program motywacyjny dla pracowników, skorzystaj z oferty Motivation Direct. Przygotowany przez tę markę system pozwoli na stworzenie efektywnego bodźca dla zatrudnionych, ale także ułatwi zaangażowanie partnerów biznesowych oraz pomoże zbudować świadomość marki w oczach klientów.

Dodaj Komentarz